Endnu en fagforening går ind i sag om KMD's ulovlige ansættelsesplan: "Det virker jo helt grotesk"

HK/Privat opfordrer sine medlemmer til at kontakte fagforeningen, hvis de er over 36 år og har fået jobafslag hos KMD. Det sker efter offentliggørelsen af KMD's ansættelsesplan for 2018, der er i strid med forskelsbehandlingsloven.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

I en hemmeligholdt plan for nyansættelser i KMD, fremgår det, at KMD-ledelsen siden begyndelsen af 2018 som hovedregel har forbudt organisationen at ansætte nye medarbejdere på 36 år eller derover i Danmark.

Først skal der angives en række særligt gode grunde til ansættelser af personer over 36 år. Herefter skal de godkendes af selskabets administrerende direktør Eva Berneke eller økonomidirektør, Jannich Lund.

Det kunne Computerworld afsløre tidligere på ugen:

Afsløring: Hemmelig KMD-plan bryder loven - alle nyansatte i Danmark skal være under 36 år

Først opfordrede Prosa sine medlemmer til at søge erstatning, og nu går HK/Privat også ind i sagen.

HK/Privat opfordrer nu medlemmer, der har mistanke om at være blevet fravalgt på baggrund af alder, til at kontakte fagforeningen.

Det sker med et ønske om at få afdækket omfanget.

"Det kunne se ud til, at det handler om at holde lønningerne nede. Men det virker jo helt grotesk, at det i den grad bliver alderen, der bliver parameteret her. Jeg vil da opfordre de af vores medlemmer, der er over 36 år og som har fået afslag på en ansøgning til KMD om at kontakte os, så vi kan få et overblik over omfanget. Det er aldrig lette sager at føre, men vi er nødt til at se nærmere på det her," lyder det fra Simon Tøgern, formand for HK/Privat.

Læs også: Efter afsløring af KMD's hemmelige ansættelsesplan opfordrer Prosa sine medlemmer til at søge erstatning: "Hvis der er mulighed for det, så vil vi rejse en erstatningssag mod KMD"

Simon Tøgern er rystet over, at en stor virksomhed som KMD helt åbent vælger, at der skal gælde forskellige regler for jobansøgere alt efter deres alder.

"Vi går en fremtid i møde, hvor pensionsalderen stiger, og hvis man så allerede i en alder af 36 år skal igennem en række ekstra godkendelser – udelukkende qua sin alder - så holder bukserne altså ikke længere."

Ulovlig plan kan koste KMD dyrt

Den hemmelige ansættelsesplan hos KMD er udarbejdet og distribueret til flere personer i KMD-toppen af KMD's daværende HR-direktør, Peter Albrechtsen, i efteråret 2017.

Det fremgår yderligere af dokumentet, at nyansættelser i KMD's polske afdeling ikke behøver nogle særlige begrundelser, hvis personerne er over 36 år.

Læs også: Rekrutteringsekspert har aldrig oplevet noget lignende: “Det er meget, meget atypisk det, KMD gør”

Computerworld har tidligere talt med Natalie Videbæk Munkholm, der er lektor i arbejdsret ved Aarhus Universitet, og hun fortæller, at ansættelsesreglerne klart overtræder forskelsbehandlingsloven.

Det drejer sig mere konkret om overtrædelser af forskelsbehandlingslovens § 1. stk. 2 og forskelsbehandlingslovens § 2 åbner for, at kandidater over 36 år, som har søgt job hos KMD i løbet af 2018, kan klage til Ligebehandlingsnævnet.

Hun fortæller, at de afviste kandidater skal kunne fremlægge en række beviser for, at de er blevet fravalgt til jobbet på grund af deres alder, hvilket kan være svært, da kandidaternes alder sandsynligvis ikke har været en del af selskabets officielle begrundelse for, hvorfor de ikke har fået ansættelsen.

Men hvis det derimod er muligt af bevise, vil de afviste kandidater typisk være berettiget til en kompensation på 25.000 kroner og op til 40.000 kroner i særligt slemme tilfælde, fortæller hun.

Læs også: KMD's ulovlige ansættelsespolitik: Benhård krig med Netcompany presser konkurrenterne til massive forandringer

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network