KMD-server med valgsystem stod pivåben

En server fyldt med KMD-software med installationsfiler - eksempelvis til valgsystemet med navnet KMD Valg, Stemmeoptælling har stået fuldstændig åben. Det 'er ikke best pratice,' lyder det fra KMD.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Indtil for nylig har det været muligt for alle med adgang til internettet at tilgå en KMD-server fyldt med instalationsfiler til blandt andet valgsystemet 'KMD Valg, Stemmeoptælling'.

Derudover har der været filer til 'KMD Borneydelse' og 'Dagpljemodulet'.

Det skriver Version2.

Serveren blev ifølge KMD lukket ned 14:45 mandag, efter at Version2 havde kontaktet KMD. Der er tale om såkaldt deployment-server og ikke kørende systemer, lyder det fra KMD.

"KMD har flere servere, som vi distribuerer software fra. Den omtalte server er en ældre udgave, som er under afvikling. At den pågældende server ikke har været beskyttet af login er ikke best practice, og den burde have været beskyttet af adgangskontrol, som de nye servere er," oplyser Chief Security Officer (sikkerhedschef) hos KMD Carsten Hvid Challet.

Ifølge Version2 resulterede en stikprøve i en liste på mere end 200 mapper på serveren med forskellige versionsnumre.

KMD gør opmærksom på, at serveren ikke indeholder person- eller kundedata.

Serveren blev oprettet i 2000.

Endnu en KMD-bommert

Sagen følger i kølvandet på en række uheldige sager for KMD.

I begyndelse af maj afslørede Computerworld en hemmelig KMD-plan for nyansættelser, der bryder loven.

Siden begyndelsen af 2018 har KMD-ledelsen forbudt organisationen at ansætte nye medarbejdere på 36 år eller derover i Danmark.

Læs mere om det her: Afsløring: Hemmelig KMD-plan bryder loven - alle nyansatte i Danmark skal være under 36 år

Også i maj kom det frem, at KMD var blevet hacket på en måde, der havde ført til omfattende brud på persondatasikkerhed.

Det kan du læse mere om her: KMD hacket - anmeldes til Datatilsynet for brud på datasikkerheden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

    QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S