Sådan vinder landets fire bedste CIO'er krigen om de største it-talenter: "Inden for to år outperformer vores talenter de etablerede folk"

Årets CIO: "Hvordan rekrutterer I de rette it-folk på et marked, der skriger på kompetent arbejdskraft?" Det spørgsmål giver landets fire bedste CIO'er fra henholdsvis Bunker Holding, Saxo Bank, Københavns Kommune og Salling Group svaret på. Her er de danske top-CIO'ers strategi for at navigere på det vanskelige marked.

Artikel top billede

Danmarks bedste CIO'er. Fra venstre Alan Jensen, Ashok Kalyanswamy, Stig Lundbech og Peer Omann.

Årets CIO 2019: Manglen på kompetent it-arbejdskraft i Danmark stiger år for år, og det tvinger landets it-virksomheder til at finde løsninger.

Men hvordan griber landets bedste CIO'er opgaven med at finde nye folk på et svært ansættelsesmarked an?

Direkte rekruttering fra universiteter, globale ansættelser samt mere ansvar og adgang til de nyeste teknologier er nogle af svarene, når det kommer til at hente de mest lavesthængende frugter.

I hvert fald hvis man skal tro landets fire bedste CIO'er.

En af dem er Alan Jensen fra Salling Group.

"Vi ved, at Salling Group ikke er øverst på ønskelisten hos topfolkene i it-sektoren. Det har vi været opmærksomme på i mange år, så når vi laver vores projekter, sørger vi for, at alle vores it-folk skal kunne fremvise, hvad de konkret har bidraget med. Det betyder også, at vores it-folk får mere ansvar. Derfor tager vi også mange medarbejdere ind direkte fra universitetet," lyder det fra Alan Jensen, der fortsætter:

"Inden for to år outperformer vores talenter de etablerede folk. Det er hvad der sker, når alle medarbejdere har en vigtig og veldefineret rolle."

Læs også: DSB-CIO's avancerede regnemaskine skal sikre danskerne billigere togbilletter: Har fordoblet antallet af Orange-billetter til 120.000 med machine learning på et år

Årets CIO satser også på talenterne

Sammen med Stig Lundbech fra Københavns Kommune, Ashok Kalyanswamy, CIO hos Saxo Bank, Peer Omann i Bunker Holding fik Alan Jensen fra Salling Group lov til at svede i de varme stole under en paneldebat tirsdag aften i Carlsberg Byen i København.

Anledningen til topmødet er, at Computerworld, IDC og Dansk IT tirsdag uddelte prisen som Årets CIO for 14. gang.

Læs også: Sådan vil DSB's it-boss opkvalificere 1.100 togførere med VR-briller og AR-teknologi

Vinderen af Årets CIO 2019, Stig Lundbech, erklærede sig straks enig med Salling Groups CIO.

"Jeg siger det samme. Vi skal gøre arbejdspladsen attraktive for talenterne. Vi har så mange data hos Københavns Kommune. Den data kan vi gøre tilgængelig for talenterne og tiltrække dem på den måde, for der er ikke mange arbejdspladser, hvor man skal håndtere så meget forskelligt data som hos os," siger han.

Han forklarer, at den største opgave i 2019 bliver at betrygge kommunens mere end 40.000 ansatte om skiftet fra on premise til cloud.

"Jeg skal overbevise alle mine folk om, at vi skal flytte fra on premise over til cloud-løsninger," siger Stig Lundbech.

Det kan du læse mere om her: Koncern IT i Københavns Kommune overvejer at overgå til public cloud: "Jeg tror, at det bliver svært at følge med, hvis vi ikke går den vej"

Saxo Bank kæmper fra gade til gade om verdens bedste talenter

Også Saxo Banks indiske it-direktør, Ashok Kalyanswamy, står i disse år i spidsen for en kæmpe cloud-transformation.

Hele bankens it-infrastruktur skal på få år flyttes i skyen.

Det kan du læse mere om her: Indisk stjerne-CIO skal flytte hele Saxo Banks infrastruktur i skyen på under fem år: "Vi skal være ’the Amazon of finance'"

Derfor vil han på ingen måder gå på kompromis med at få de absolut bedste folk i markedet.

Behovet for at få markedets bedste folk blev senest understreget, da Computerworld i april afslørede, at Saxo Bank var absolut førende i it-fagforbundets Prosas lønstatistik med en gennemsnitlig månedsløn til bankens Prosa-medlemmer på 89.908 kroner.

"Der er krig om talenterne, og vi kæmper fra gade til gade om dem. Derfor rekrutterer vi utroligt meget i udlandet, for vi vil have folk med de bedste kvaliteter. Banker er underlagt så høj en grad af regulativer, at vi er nødt til at at have de bedste folk," siger Ashok Kalyanswamy.

Læs også: I disse 10 danske virksomheder får it-medarbejderne den højeste løn: Se hvor meget man tjener her

Bunker Holding har skabt sneboldseffekt

Hos Bunker Holding er løsningen på rekrutteringsudfordringerne, ifølge CIO, Peer Omann, at tilbyde it-medarbejderne muligheden for at arbejde med den nyeste teknologi.

Det har skabt en positiv sneboldseffekt i forhold til at kunne ansætte nye talenter.

"Det er vigtigt for talentfulde folk, at de kan arbejde med de nye teknologier, at de er relevante for deres arbejde. Vores talenter skal have tid til deres research, og hvis vi har mange gode folk ombord - hvilket vi har - så kan vi tiltrække endnu flere attraktive medarbejdere. Det er sneboldseffekt," siger Peer Omann, der i løbet af efteråret vil åbne et nyt innovation lab.

Læs også: Her er Danmarks bedste CIO: Stig Lundbech fra Københavns Kommune vinder titlen som Årets CIO 2019.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest