Amazon mister grebet om den amerikanske nethandel. 'De sparker vores røv,' siger Bezos

E-handelsgiganten mister 20 procent af sit marked på sin amerikanske hjemmebane. Men det kan være en del af planen.

Artikel top billede

E-handelsgiganten mister 20 procent af sit marked på sin amerikanske hjemmebane.

Den amerikanske it-kæmpe har over det seneste år mistet en stor del af sin dominans over den amerikanske nethandel.

Ifølge en af de mest anerkendte analyseinstitutter på området, EMarketer Inc., er Amazons markedsandel indenfor amerikansk nethandel drattet fra 47 procent sidste år til 37,7 procent i år, skriver Bloomberg.

For Amazon, svarer det til et fald på knap 20 procent på et enkelt år.

Faldet forklares ved, at Amazon for første gang offentliggør hvor stor en andel af de handlende på platformen udgøres af tredjeparter. Her oplyste selskabet til EMarketer at 58 procent af handlen i Amazons e-butik varetages af tredjeparter, hvilket får analyseinstituttet til at nedjustere Amazons andel af den amerikanske nethandel.

EMarketers nyeste rapport kommer i kølvandet på trusler om monopol-undersøgelser fra de amerikanske myndigheder, som vil have afdækket tech-giganters som Amazon, Alphabet, Apple og Facebook og graden af deres dominans over deres respektive markeder.

Se også: Den amerikanske regering forbereder mulig monopol-undersøgelse af tech-giganter

For Amazon er der derfor en interesse i at underspille sin førerrolle indenfor nethandel, lyder det fra mediet.

”Tredjepartsbutikker sparker vores førsteparts røv”, lød beskeden fra administrerende direktør Jeff Bezos i et notat til investorer.

EMarketer pointerer samtidigt at det er svært at estimere Amazons eksakte størrelse i markedet, for koncernens forretning er spredt mellem både at sælge egne produkter og tredjepartsprodukter.

Se også: Derfor banker Amazon alle konkurrenterne: Selskabet er som skabt til at disrupte

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S