Dell, HP, Microsoft og andre tech-giganter trækker produktionen ud af Kina: Her søger de hen

En række af de store tech-firmaer er godt i gang med at trække store dele af deres omfattende produktion ud af Kina. Se her, hvor de overvejer at flytte hen.

Artikel top billede

En hel stribe af de store tech-firmaer er godt i gang med planer om at trække store dele af deres i dag meget omfattende produktion ud af Kina.

Det sker i kølvandet på den handelskrig, der for tiden udspiller sig mellem USA og Kina.

Udfaldet er uforudsigeligt, og det gør på flere måder situationen udholdbar for de store tech-firmaer, der arbejder med langsigtede mål og planer.

Desuden er produktionsomkostningerne i det engang meget billige Kina stigende, hvilket også er medvirkende til, at de selskaberne er gang med alternative planer.

Ifølge den japanske avis Nikkei Asian Review tæller rækken af firmaer blandt andet HP, Dell, Lenovo, Acer, Asustek, Microsoft, Alphabet, Amazon, Apple, Sony og Nintendo.

HP og Dell får i dag produceret en stor del af deres pc’er på fabrikker i kinesiske Chongqing og Kunshan.

De planlægger ifølge Nikkei at reallokkere op mod 30 procent af den kinesiske produktion til lande uden for Kina og har blandt andet kig på Taiwan, Vietnam og Philippinerne.

Sony, Amazon, Nintendo og Microsoft får produceret en meget stor del af deres spilkonsoller og højttalere i Kina.

Både Nintendo og Amazon - der får samlet Echo og Kindle i Kina - har kig på Vietnam, mens Microsoft overvejer at flytte produktionen til Vietnam eller Indonesien.

Ifølge den japanske avis er også Apple ved at undersøge prisen for at flytte op mod 30 procent af selskabets smartphone-produktion ud af Kina.

I dag får Apple samlet en væsentlig del af sine smartphones på store kinesiske samlefabrikker.

Avisen skriver også, at også producenter af servere, netværks-udstyr og forskellige former for komponenter for tiden er i gang med at flytte produktionen ud af Kina - ‘ofte på opfordring fra amerikanske kunder,’ hedder det.

Både Quanta Computer, Foxconn og Inventec har flyttet en del af deres produktion fra Kina og til Taiwan, Mexico og Tjekkiet, hedder det.

Læs også:

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Apple vil flytte 15 til 30 procent af produktionen væk fra Kina

Handelskrig med Kina kan ramme Apple hårdt: Mægtig indtjening kan falde med 26 procent

Handelskrig mellem USA og Kina kan koste it-giganter milliarder

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job