Dell, HP, Microsoft og andre tech-giganter trækker produktionen ud af Kina: Her søger de hen

En række af de store tech-firmaer er godt i gang med at trække store dele af deres omfattende produktion ud af Kina. Se her, hvor de overvejer at flytte hen.

Artikel top billede

En hel stribe af de store tech-firmaer er godt i gang med planer om at trække store dele af deres i dag meget omfattende produktion ud af Kina.

Det sker i kølvandet på den handelskrig, der for tiden udspiller sig mellem USA og Kina.

Udfaldet er uforudsigeligt, og det gør på flere måder situationen udholdbar for de store tech-firmaer, der arbejder med langsigtede mål og planer.

Desuden er produktionsomkostningerne i det engang meget billige Kina stigende, hvilket også er medvirkende til, at de selskaberne er gang med alternative planer.

Ifølge den japanske avis Nikkei Asian Review tæller rækken af firmaer blandt andet HP, Dell, Lenovo, Acer, Asustek, Microsoft, Alphabet, Amazon, Apple, Sony og Nintendo.

HP og Dell får i dag produceret en stor del af deres pc’er på fabrikker i kinesiske Chongqing og Kunshan.

De planlægger ifølge Nikkei at reallokkere op mod 30 procent af den kinesiske produktion til lande uden for Kina og har blandt andet kig på Taiwan, Vietnam og Philippinerne.

Sony, Amazon, Nintendo og Microsoft får produceret en meget stor del af deres spilkonsoller og højttalere i Kina.

Både Nintendo og Amazon - der får samlet Echo og Kindle i Kina - har kig på Vietnam, mens Microsoft overvejer at flytte produktionen til Vietnam eller Indonesien.

Ifølge den japanske avis er også Apple ved at undersøge prisen for at flytte op mod 30 procent af selskabets smartphone-produktion ud af Kina.

I dag får Apple samlet en væsentlig del af sine smartphones på store kinesiske samlefabrikker.

Avisen skriver også, at også producenter af servere, netværks-udstyr og forskellige former for komponenter for tiden er i gang med at flytte produktionen ud af Kina - ‘ofte på opfordring fra amerikanske kunder,’ hedder det.

Både Quanta Computer, Foxconn og Inventec har flyttet en del af deres produktion fra Kina og til Taiwan, Mexico og Tjekkiet, hedder det.

Læs også:

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Apple vil flytte 15 til 30 procent af produktionen væk fra Kina

Handelskrig med Kina kan ramme Apple hårdt: Mægtig indtjening kan falde med 26 procent

Handelskrig mellem USA og Kina kan koste it-giganter milliarder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Forretningskonsulent til ERP- og Procesteamet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job