Dell, HP, Microsoft og andre tech-giganter trækker produktionen ud af Kina: Her søger de hen

En række af de store tech-firmaer er godt i gang med at trække store dele af deres omfattende produktion ud af Kina. Se her, hvor de overvejer at flytte hen.

Artikel top billede

En hel stribe af de store tech-firmaer er godt i gang med planer om at trække store dele af deres i dag meget omfattende produktion ud af Kina.

Det sker i kølvandet på den handelskrig, der for tiden udspiller sig mellem USA og Kina.

Udfaldet er uforudsigeligt, og det gør på flere måder situationen udholdbar for de store tech-firmaer, der arbejder med langsigtede mål og planer.

Desuden er produktionsomkostningerne i det engang meget billige Kina stigende, hvilket også er medvirkende til, at de selskaberne er gang med alternative planer.

Ifølge den japanske avis Nikkei Asian Review tæller rækken af firmaer blandt andet HP, Dell, Lenovo, Acer, Asustek, Microsoft, Alphabet, Amazon, Apple, Sony og Nintendo.

HP og Dell får i dag produceret en stor del af deres pc’er på fabrikker i kinesiske Chongqing og Kunshan.

De planlægger ifølge Nikkei at reallokkere op mod 30 procent af den kinesiske produktion til lande uden for Kina og har blandt andet kig på Taiwan, Vietnam og Philippinerne.

Sony, Amazon, Nintendo og Microsoft får produceret en meget stor del af deres spilkonsoller og højttalere i Kina.

Både Nintendo og Amazon - der får samlet Echo og Kindle i Kina - har kig på Vietnam, mens Microsoft overvejer at flytte produktionen til Vietnam eller Indonesien.

Ifølge den japanske avis er også Apple ved at undersøge prisen for at flytte op mod 30 procent af selskabets smartphone-produktion ud af Kina.

I dag får Apple samlet en væsentlig del af sine smartphones på store kinesiske samlefabrikker.

Avisen skriver også, at også producenter af servere, netværks-udstyr og forskellige former for komponenter for tiden er i gang med at flytte produktionen ud af Kina - ‘ofte på opfordring fra amerikanske kunder,’ hedder det.

Både Quanta Computer, Foxconn og Inventec har flyttet en del af deres produktion fra Kina og til Taiwan, Mexico og Tjekkiet, hedder det.

Læs også:

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Apple vil flytte 15 til 30 procent af produktionen væk fra Kina

Handelskrig med Kina kan ramme Apple hårdt: Mægtig indtjening kan falde med 26 procent

Handelskrig mellem USA og Kina kan koste it-giganter milliarder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job