Få hele overblikket her: Derfor kan den offentlige sektor benytte Microsoft Azure – men vær opmærksom på databehandleraftalen

Interview: Offentlige kunder må gerne benytte internationale cloud-services, men hvordan skal man forholde sig til dataoverførsler uden for EU, de fysiske tilsyn og forstå it-giganternes komplicerede databehandleraftaler? Få hele gennemgangen her.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå hvordan offentlige myndigheder kan bruge internationale cloud-løsninger
  • Find ud af hvad man skal være opmærksom på
  • Få en gennemgang af problematikken med fysiske tilsyn
  • Bliv klogere på, hvordan man løser udfordringerne med 24 timers support uden for EU
  • Læs om udsigterne til at Microsoft får 24 timers support i EU
3.458
17:30 min
Landets kommuner og regioner har droppet Amazon Web Services (AWS) som underleverandør på det store landsdækkende telemedicinudbud.

Baggrunden for fravalget af AWS er, at kommunerne og regionerne ikke føler, at de har fået tilstrækkelig sikkerhed for, hvordan AWS' løsning overholder reglerne.

Omvendt har Kombit via Netcompany indgået en aftale med AWS, og her gør Kombit det klart, at selvom det i sidste ende er Netcompany, der står for kontrakten med AWS, så har Kombit fået de nødvendige forsikringer for, hvordan løsningen overholder reglerne.

Forvirret?

Det forstår vi godt.

Derfor har Computerworld sat sig for at afklare, hvorfor det er lovligt for offentlige myndigheder at benytte cloud-leverandører som eksempelvis verdens største cloud-leverandører AWS og Microsoft Azure, der er den største cloud-leverandør i Danmark.

Der er dog en række ting, man skal tage stilling til og være opmærksom på.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job