Få hele overblikket her: Derfor kan den offentlige sektor benytte Microsoft Azure – men vær opmærksom på databehandleraftalen

Interview: Offentlige kunder må gerne benytte internationale cloud-services, men hvordan skal man forholde sig til dataoverførsler uden for EU, de fysiske tilsyn og forstå it-giganternes komplicerede databehandleraftaler? Få hele gennemgangen her.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå hvordan offentlige myndigheder kan bruge internationale cloud-løsninger
  • Find ud af hvad man skal være opmærksom på
  • Få en gennemgang af problematikken med fysiske tilsyn
  • Bliv klogere på, hvordan man løser udfordringerne med 24 timers support uden for EU
  • Læs om udsigterne til at Microsoft får 24 timers support i EU
3.458
17:30 min
Landets kommuner og regioner har droppet Amazon Web Services (AWS) som underleverandør på det store landsdækkende telemedicinudbud.

Baggrunden for fravalget af AWS er, at kommunerne og regionerne ikke føler, at de har fået tilstrækkelig sikkerhed for, hvordan AWS' løsning overholder reglerne.

Omvendt har Kombit via Netcompany indgået en aftale med AWS, og her gør Kombit det klart, at selvom det i sidste ende er Netcompany, der står for kontrakten med AWS, så har Kombit fået de nødvendige forsikringer for, hvordan løsningen overholder reglerne.

Forvirret?

Det forstår vi godt.

Derfor har Computerworld sat sig for at afklare, hvorfor det er lovligt for offentlige myndigheder at benytte cloud-leverandører som eksempelvis verdens største cloud-leverandører AWS og Microsoft Azure, der er den største cloud-leverandør i Danmark.

Der er dog en række ting, man skal tage stilling til og være opmærksom på.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S