Logitech-enheder giver hackere uhindret adgang til din computer: Disse enheder er ramt

En sikkerhedsforsker har fundet fire sårbarheder i modtagere til trådløse mus og tastaturer fra Logitech, der kan give hackere mulighed for at overtage kontrollen med din computer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Ligger du inde med en trådløs mus eller tastatur fra Logitech, så kan den være ramt af en nyopdaget sårbarhed.

Den giver hackere mulighed for at overtage kontrollen med enhederne og dermed computeren, skriver ZDNet.

Det er de såkaldte 'Unifying' USB modtagere fra Logitech, der er sårbare og giver hackere mulighed for at læse trafikken mellem de trådløse enheder og USB-modtageren.

Normalt er trafikken mellem de to dele krypteret, men sårbarheden betyder, at det bliver muligt at få fat på krypteringsnøglen og endnu overtage kontrollen med enheden.

De ramte enheder kan ifølge mediet kendes ved en orange stjerne på undersiden, som du kan se her.

Nogle patches på vej

Sårbarhederne er blevet opdaget af Marcus Meng, der har gjort Logitech opmærksom på sårbarheden, og at selskabet planlægger at udsende patches til nogle af sikkerhedshullerne.

Unifying-enhederne er blandt Logitechs mest brugte USB-enheder og er siden 2009 brugt i en lang række af selskabets udstyr.

Her finder du hele rapporten fra Marcus Meng.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS