Logitech-enheder giver hackere uhindret adgang til din computer: Disse enheder er ramt

En sikkerhedsforsker har fundet fire sårbarheder i modtagere til trådløse mus og tastaturer fra Logitech, der kan give hackere mulighed for at overtage kontrollen med din computer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Ligger du inde med en trådløs mus eller tastatur fra Logitech, så kan den være ramt af en nyopdaget sårbarhed.

Den giver hackere mulighed for at overtage kontrollen med enhederne og dermed computeren, skriver ZDNet.

Det er de såkaldte 'Unifying' USB modtagere fra Logitech, der er sårbare og giver hackere mulighed for at læse trafikken mellem de trådløse enheder og USB-modtageren.

Normalt er trafikken mellem de to dele krypteret, men sårbarheden betyder, at det bliver muligt at få fat på krypteringsnøglen og endnu overtage kontrollen med enheden.

De ramte enheder kan ifølge mediet kendes ved en orange stjerne på undersiden, som du kan se her.

Nogle patches på vej

Sårbarhederne er blevet opdaget af Marcus Meng, der har gjort Logitech opmærksom på sårbarheden, og at selskabet planlægger at udsende patches til nogle af sikkerhedshullerne.

Unifying-enhederne er blandt Logitechs mest brugte USB-enheder og er siden 2009 brugt i en lang række af selskabets udstyr.

Her finder du hele rapporten fra Marcus Meng.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS