Logitech-enheder giver hackere uhindret adgang til din computer: Disse enheder er ramt

En sikkerhedsforsker har fundet fire sårbarheder i modtagere til trådløse mus og tastaturer fra Logitech, der kan give hackere mulighed for at overtage kontrollen med din computer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Ligger du inde med en trådløs mus eller tastatur fra Logitech, så kan den være ramt af en nyopdaget sårbarhed.

Den giver hackere mulighed for at overtage kontrollen med enhederne og dermed computeren, skriver ZDNet.

Det er de såkaldte 'Unifying' USB modtagere fra Logitech, der er sårbare og giver hackere mulighed for at læse trafikken mellem de trådløse enheder og USB-modtageren.

Normalt er trafikken mellem de to dele krypteret, men sårbarheden betyder, at det bliver muligt at få fat på krypteringsnøglen og endnu overtage kontrollen med enheden.

De ramte enheder kan ifølge mediet kendes ved en orange stjerne på undersiden, som du kan se her.

Nogle patches på vej

Sårbarhederne er blevet opdaget af Marcus Meng, der har gjort Logitech opmærksom på sårbarheden, og at selskabet planlægger at udsende patches til nogle af sikkerhedshullerne.

Unifying-enhederne er blandt Logitechs mest brugte USB-enheder og er siden 2009 brugt i en lang række af selskabets udstyr.

Her finder du hele rapporten fra Marcus Meng.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job