KMD skal måle statslige løn-systemer

KMD skal i de kommende måneder vurdere arbejdsgangene i otte statslige institutioners lønadministration. Økonomistyrelsen vurderer, at KMD med sine erfaringer fra tilsvarende målinger i kommuner er godt rustet til opgaven. KMD tager det som et positivt tegn i selskabets bestræbelser på for alvor at komme ind på det statslige marked.

Med sine erfaringer fra tilsvarende kommune-projekter i baglommen skal KMD over efteråret vurdere arbejdsgangene i otte statslige institutioners lønadministrationer.

Det sker med henblik på på sigt at vurdere, om staten kan finde en smartere måde at behandle sine løn-udbetalinger på.

KMD har erfaring fra tilsvarende projekter i kommunerne, hvor selskabet sidste år lancerede et benchmarking-program, der anvendes til at kortlægge, hvor skoen trykker i det kommunale arbejde.

Kommunale erfaringer

Programmet er blevet en ganske pæn succes, og Økonomistyrelsen vil nu forsøge at udnytte disse erfaringer i statsligt regi.

I projektet skal KMD vurdere lønkontorernes arbejdsgange hos blandt andet Københavns Universitet, DSB, Det Kongelige Teater samt Finansministeriet, Beskæftigelsesministeriet og Erhvervs- og Økonomiministeriet.

KMD vurderer, at aftalen er et yderligere tegn på, at KMD har noget at gøre på det statslige it-marked, som selskabet bestræber sig på at komme ind på.

KMD vandt i foråret driften af økonomisystemet Navision Stat for Beredskabsstyrelsen, Rigsarkivet, Danmarks Biblioteksskole og Danmarks Natur- og Lægevidenskabelige Bibliotek.

De fem kontrakter - som alle kører i fire år - er indgået under en rammeaftale med Økonomistyrelsen og har derfor ikke været i udbud.

KMD leverer i forvejen Navision Stat-systemer til staten gennem selskabet Civitas, tidligere Handsnavistat, som kommuneleverandøren købte af det nu lukkede Hands Danmark sidste år.

Satser på statsligt it-marked

Det er omkring halvandet år siden, at KMD blæste til kamp for at komme ind på det statslige it-marked, hvor selskabet dengang så store ekspansionsmuligheder.

Administrerende direktør i KMD, Lars Monrad-Gylling, pegede dengang på, at KMD - som er 100 procent ejet af Kommunernes Landsforening - af historiske årsager altid har haft sit fokus rettet mod kommunemarkedet, men at flere statslige myndigheder var begyndt at se på kommuneleverandøren i et mildere lys.

De pågældende otte statsinstitutioner anvender alle det udskældte Statens Lønsystem, der har været 13 år undervejs og kostet de danske skatteydere 426 millioner kroner.

Lønsystemet sørger til daglig for, at statsansatte i Danmark får den rigtige løn udbetalt, men det har knebet gevaldigt med at få systemet til at køre stabilt og få udskrifter og datafiler sendt ud til statens institutioner og ansatte.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S