Morgen-briefing: IFS leverer stærkt regnskab / Netflix underskriver flerårig aftale med skaberne af Game of Thrones / Amerikanske konsulenter tjener millioner på Sundhedsplatformen / Ib Kunøe sidder nu på 25 procent af Ateas aktier

Morgen-briefing: IFS leverer stærkt regnskab / Netflix underskriver flerårig aftale med skaberne af Game of Thrones / Amerikanske konsulenter tjener millioner på Sundhedsplatformen / Ib Kunøe sidder nu på 25 procent af Ateas aktier

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

IFS leverer stærkt regnskab

Den svenske it-leverandør leverer et stærkt regnskab for første halvår 2019. Her øger selskabet indtjeningen med 24 procent, i forhold til samme periode forrige år. Det svarer til en indtjening på 2,08 milliarder kroner for halvåret og 1.100 kroner for andet kvartal 2019 alene.

Den største vækst er at finde i licensindtægterne, som er vokset med 48 procent i forhold til samme periode forrige år.

Regnskabet giver IFS’ CEO, Darren Ross, grund til at opjustere forventningerne til det kommende år.

”Jeg var stolt over de resultater, vi opnåede i andet kvartal 2018, som var det første fulde kvartal, jeg var i IFS. Men jeg er fuldstændig målløs over det, vi har opnået i andet kvartal i år. IFS er den eneste store leverandør i vores sektor, som fastholder princippet om valgfrihed og leverer brugeroplevelser uden at stille krav. Nu hvor vi ser, hvor langt det bringer os som virksomhed, er vi klar til at opjustere de i forvejen høje forventninger til resten af året. Vi opjusterer forventningerne til 4,4 milliarder kroner, hvilket svarer til en vækst på 21 procent i forhold til sidste år,” siger han i en pressemeddelelse.

Netflix underskriver flerårig aftale med skaberne af Game of Thrones

Streaming-kæmpen Netflix vinder en budkrig mod Disney samt Amazon og sikrer sig to af de førende navne indenfor tv- og serieproduktion: David Benioff og Dan Weiss, skaberne af HBO’s seriesucces ’Game of Thrones’. Det skriver CNBC.

Ifølge The Hollywood reporter løber aftalen op i 200 millioner dollar, svarende til 1,33 milliarder kroner.

”Netflix har kreeret noget utroligt og uden sidestykke, og vi er beærede over, at være inviterede til at slå kræfter med dem,” lyder det i en fælles besked fra de to serie-skabere.

Amerikanske konsulenter tjener millioner på Sundhedsplatformen

Der venter Region Hovedstaden og Sjælland endnu en kæmperegning, før EPJ-systemet Sundhedsplatformen fungerer efter hensigten. Det skriver dr.dk.

I 2019 er der afsat sammenlagt 498 millioner kroner i Regionerne alene til at drift og aflønning af it-konsulenter knyttet til platformen, som leveres af amerikanske Epic.

”Det er så dyrt, fordi man er afhængig af Epics konsulenter, når man har sat det i drift,” forklarer professor og sundhedsøkonom fra Syddansk Universitet Jes Søgaard som samtidig undrer sig over, at Region Hovedstaden i starten estimerede at Sundhedsplatformen kunne give besparelser for en milliard kroner.

Ib Kunøe sidder nu på 25 procent af Ateas aktier

System Integration, som ejes af erhvervsmanden Ib Kunøe, udvider sin aktiebeholdning i norsk-registrerede Atea ASA. Det fremgår af en børsnotits fra selskabet.

Med et opkøb for 110.606 norske kroner, svarende til knap 83.000 kroner, vokser Ib Kunøes aktiebeholdning til 27.407.548 aktier svarende til 25 procent af Ateas aktiekapital.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job