MobilePay i stor international satsning: Snart skal du kunne betale i hele Europa

MobilePay og seks andre europæiske mobilbetalings-apps indgår et helt nyt samarbejde, der skal gøre det muligt at bruge MobilePay på tværs af landegrænser i Europa.

Artikel top billede

Snart skal det være muligt for dig at betale med MobilePay i hele Europa.

Det er i hvert fald ønsket hos MobilePay og seks andre europæiske mobilbetalingsselskaber, der har indgået et samarbejde, som skal gøre muligt at betale med løsningerne på tværs af landegrænser.

Det oplyser MobilePay i en pressemeddelelse.

Samarbejdet skal ske gennem den nye foreningen European Mobile Payment System Association (EMPSA), der i løbet af det næste år vil iværksætte et pilotprojekt, som gør det muligt at foretage butiksbetaligner via QR-koder på tværs af de forskellige selskabers løsninger.

"Den hurtige vækst i mobilbetalinger vil skabe et stigende behov for at kunne betale alle steder i Europa med din mobile betalingsløsning, hvilket overflødiggører brugen af kort og fysiske punge. EMPSA kan komme til at spille en central rolle i at opnå international operationalitet inden for en kort tidsramme," siger Mark Wraa-Hansen, administrerende direktør for MobilePay, ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: MobilePay indfører gebyr

Udover MobilePay består foreningen af norske Vipps, svenske Swish,
Banccontact Payconiq fra Belgien, SIBs fra Portugal, Twint fra Schweiz og Bluecode fra Tyskland og Østrig.

Samlet set repræsenterer de syv apps 25 millioner brugere, én million forhandlere og 350 partnerbanker.

Den nye europæiske forening kommer samtidig med at digitale betalingsløsninger fra it-giganter som Apple og Google i stor stil har gjort sit indtog på det europæiske marked.

Læs også: MobilePay dropper Apple Watch, ikonisk iPhone og andre populære smartphones: Se dem her

Herhjemme har 61 banker alene i løbet af 2019 åbnet for Apples betalingsløsning Apple Pay.

Senest har også Danske Bank, der ejer MobilePay, valgt at tilbyde den konkurrerende løsning til sine kunder.

Læs også: Dansk Bank endelig klar med Apple Pay efter flere måneders ventetid

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S