MobilePay i stor international satsning: Snart skal du kunne betale i hele Europa

MobilePay og seks andre europæiske mobilbetalings-apps indgår et helt nyt samarbejde, der skal gøre det muligt at bruge MobilePay på tværs af landegrænser i Europa.

Artikel top billede

Snart skal det være muligt for dig at betale med MobilePay i hele Europa.

Det er i hvert fald ønsket hos MobilePay og seks andre europæiske mobilbetalingsselskaber, der har indgået et samarbejde, som skal gøre muligt at betale med løsningerne på tværs af landegrænser.

Det oplyser MobilePay i en pressemeddelelse.

Samarbejdet skal ske gennem den nye foreningen European Mobile Payment System Association (EMPSA), der i løbet af det næste år vil iværksætte et pilotprojekt, som gør det muligt at foretage butiksbetaligner via QR-koder på tværs af de forskellige selskabers løsninger.

"Den hurtige vækst i mobilbetalinger vil skabe et stigende behov for at kunne betale alle steder i Europa med din mobile betalingsløsning, hvilket overflødiggører brugen af kort og fysiske punge. EMPSA kan komme til at spille en central rolle i at opnå international operationalitet inden for en kort tidsramme," siger Mark Wraa-Hansen, administrerende direktør for MobilePay, ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: MobilePay indfører gebyr

Udover MobilePay består foreningen af norske Vipps, svenske Swish,
Banccontact Payconiq fra Belgien, SIBs fra Portugal, Twint fra Schweiz og Bluecode fra Tyskland og Østrig.

Samlet set repræsenterer de syv apps 25 millioner brugere, én million forhandlere og 350 partnerbanker.

Den nye europæiske forening kommer samtidig med at digitale betalingsløsninger fra it-giganter som Apple og Google i stor stil har gjort sit indtog på det europæiske marked.

Læs også: MobilePay dropper Apple Watch, ikonisk iPhone og andre populære smartphones: Se dem her

Herhjemme har 61 banker alene i løbet af 2019 åbnet for Apples betalingsløsning Apple Pay.

Senest har også Danske Bank, der ejer MobilePay, valgt at tilbyde den konkurrerende løsning til sine kunder.

Læs også: Dansk Bank endelig klar med Apple Pay efter flere måneders ventetid

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

KMD A/S

Head of Development

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS