TDC satser på spil-download trods fiaskoer

TDC forsøger sig med en ny spiltjeneste, hvor brugerne kan betale for at hente komplette versioner af ældre købespil over nettet. TDC lader sig ikke skræmme af, at både Cybercity og Telia i Danmark har forsøgt sig med lignende tjenester, som lukkede på grund af manglende interesse og indtjening.

Cybercitys og Telias mislykkede forsøg på at få danskerne til at betale for at hente spil over nettet skræmmer ikke TDC, som nu er klar med en ny spiltjeneste.

TDC tilbyder med sin nye spilbutik såkaldte games-on-demand, hvor man betaler 99 kroner for komplette versioner af ældre computerspil, som så hentes fra TDC's hjemmeside.

Selskabet føler sig overbevist om, at onlinesalg er fremtidens distributionsform, og TDC lader sig derfor ikke gå på af, at konkurrenterne forgæves har forsøgt sig på området.

- Vi har set, at de andre tjenester er lukket, og det har vi taget til efterretning. Vi ved, at distribution af spil online bliver en bæredygtig forretningsmodel, og på det marked vil TDC være, siger salgsdirektør Jens Østerby fra TDC Boomtown.

Han mener, at onlinespil allerede i dag er en af de ting, der er med til at drive udbredelsen af bredbånd.

Partner bag teknologien

TDC har allieret sig med firmaet Scandinavian Games, som leverer lignende tjenester til andre internetportaler rundt om i verden.

Firmaet bruger teknologien Activemark til at levere spillene og samtidig beskytte dem mod piratkopiering.

Både Cybercity og Telia har forsøgt sig med lignende tjenester i Danmark, men begge selskaber smed håndklædet i ringen efter kort tid på markedet.

Cybercity lukkede sin tjeneste Playinggod, hovedsagelig fordi spilproducenterne ikke ville stille de nyeste spil til rådighed.

- Teknikken fungerer, og kvaliteten er på plads, men der har ikke været tilstrækkelig interesse fra indholdsudbyderne, sagde administrerende direktør Henrik Clausen dengang til Computerworld Online.

Ældre teknologier

Det er også tydeligt på TDC's portal, at spillene ikke er blandt de nyeste titler på markedet.

En af hovedtitlerne er således det kritikerroste pc-spil Civilization III, der udkom i 2001.

Modsat Cybercitys tjeneste, som var leveret af et israelsk softwarefirma, skal brugerne hos TDC hente det komplette spil, hvilket for Civilization III drejer sig om over 430 megabyte.

Ifølge Jens Østerby har TDC på grund af partnerskabsaftalen investeret ganske få penge i den nye spiltjeneste, hvor selskabet til gengæld kun får en del af kagen, når der fremover ryger virtuelle spil over disken.

Også Telia har i Danmark forsøgt sig med games-on-demand på indholdsportalen Comhjem.dk, men den blev lukket i 2002, fordi selskabet ikke kunne tjene penge på det.

- Det var på mange måder et spændende udviklingsområde, men den var ikke stærk nok økonomisk til at opfylde kravene om lønsomhed, fortæller pressechef Robert Neimanas.

Hitspil til salg over nettet

Telias bredbåndsdivision, Teliastofa, har dog ikke helt droppet satsningen på spil, og selskabet samarbejder i dag med Microsoft om levere online-spiltjenesten Xbox Live til kunderne. Microsoft har en lignende aftale med TDC.

Et af de største forsøg med at distribuere spil over nettet som supplement til fysiske eksemplarer i butikkerne, bliver når spilfirmaet Valve lancerer næste udgave af det storsælgende spil Half-Life.

Det kraftigt forsinkede Half-Life 2 vil blandt andet blive solgt via Valves nye tjeneste Steam, som tillader brugere at downloade spillet online. Half-Life 2 skulle komme på gaden ganske snart, og spillet forventes at sælge i millioner af eksemplarer i løbet af kort tid.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S