Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Syddansk Universitet forlænger million-aftale med Oracle i 10 år uden konkurrence: “Et skifte til anden teknologi end Oracle er noget nær umuligt”

Syddansk Universitet skriver under på 10-årig million-aftale med Oracle. Det vil være ‘omfattende’ og ‘overordentlig svært’ at skifte til anden løsning, konkluderer universitetet.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Oracle-ordren hos SDU
  • Læs grundene til, at SDU ikke kan skifte til anden ERP-leverandør
452
2:30 min
Syddansk Univesersitet - SDU - skriver under på 10-årig aftale med Oracle om levering af stor ERP-løsning.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

I Danmark kan regnskabsprogrammer være vejen til millioner: Dinero og E-conomic stryger frem på Top 100

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kombit lukker ned for KMD's kæmpesystem NemRefusion efter et års forsinkelse: Slår dørene op for splinternyt system om få dage

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Hun er ph.d. i partikelfysik og har netop skrevet en bestseller om AI: Du bør være bevidst om særligt en ting, mener hun

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Elgiganten åbner for storsatsning på brugte telefoner: Går målrettet efter at blive størst på brugt-markedet

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Landbrugsstyrelsen skærer markant i it-afdelingen: Siger farvel til stort antal it-medarbejdere som led i fyringsrunde