Morgen-briefing: Investor på jagt efter RTX’ pengetank på en kvart milliard / Tradeshift regner med fem gange flere ansatte i Kina / Facebook undskylder for pinagtig oversættelse

Morgen-briefing: Investor på jagt efter RTX’ pengetank på en kvart milliard. Tradeshift regner med fem gange flere ansatte i Kina. Facebook undskylder for pinagtig oversættelse. Om dagen i dag: International krammedag

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings ... og velkommen til tirsdagens briefing fra Computerworld, som den endte med at se ud fra den fremskudte lyttepost på Amager bestyret af Niels Veileborg.

Investor på jagt efter RTX’ pengetank på en kvart milliard

Teknologiselskabet RTX i Nørresundby har 227 millioner kroner kontant i kassen, og det er ikke en smart måde at forvalte værdierne på, mener SEB Invest. Penge bør i stedet ryge tilbage til investorerne. Det skriver Børsen.

SEB, der sidder på cirka to procent af aktierne, har derfor forud for generalforsamlingen foreslået, at RTX tilbagekøber aktier for 60 millioner kroner og ikke 20 millioner, som bestyrelsen mener er rimeligt.

Tradeshift regner med fem gange flere ansatte i Kina

Danskstiftede Tradeshift med hovedsæde i Silicon Valley har cirka 100 ansatte i Kina lige nu, men selskabet forventer op til en femdobling inden for få år. Det skriver Børsen.

"Det er helt sikkert vejen frem at have folk i Kina. Hvis du ikke placerer produktion eller ansatte i Kina, så er det meget svært at komme ind på markedet. Det er ikke kun på grund af handelskrig, men også fordi de lokale konkurrenter er så meget dygtigere, end de var for bare fem år siden," siger Christian Lanng, CEO og medstifter af Tradeshift.

Facebook undskylder for pinagtig oversættelse

Facebook beklager en pinlig oversættelse af den kinesiske præsident Xi Jinpings navn fra Burmesisk til engelsk. Det skriver BBC.

Xi Jinping har været på officielt besøg i Myanmar, og på et Facebook-opslag fra præsident Aung San Suu Kyi blev den kinesiske præsidents navn oversat til ‘Mr Shithole’.

Facebook kalder det en teknisk fejl ved Facebooks oversættelses-system fra Burmesisk til engelsk, som nu er rettet.

Test af softwaren med andre ord, der begynder med ‘xi’ og ‘shi’, blev også oversat til ‘shithole’, fortalte Facebook.

Om dagen i dag: International krammedag

I dag er det International krammedag. Hugging Day blev opfundet af en præst i USA i 1986 i et forsøg på at få folk til at vise følelser i det offentlige rum.

I følge DagsDato.dk er dagen placers midt mellem jul og Valentins dag, hvor man må formode, at folk befinder sig på et følelsesmæssigt lavpunkt.

I dag er det i øvrigt også dødsdagen for forfatteren George Orwell, den russiske diktator Vladimir Ilich Lenin og den franske kong Ludvig 16.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job