250 millioner Microsoft-kunders oplysninger lækket: "De data er en guldmine for hackere"

Email-adresser og loktionsdata på mere end 250 millioner Microsoft-brugere har været tilgængeligt på nettet, det oplyser Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Mere end 250 millioner oplysninger er blevet lækket fra Microsofts support-enhed "Customer Service and Support" (CSS).

Det betyder at oplysninger fra millioner af brugere, der har haft kontakt med kundeservice hos it-giganten i løbet af de sidste 14 år, er blevet lækket.

Det oplyser Microsoft selv i en meddelelse på selskabets hjemmeside.

Læs også: Torsdag kårer Microsoft de bedste partnere i Danmark: Se alle de nominerede her

Lækket skyldes en fejlkonfiguration på en server i begyndelse af december måned, der altså gav udefrakommende adgang til en række data, på 250 millioner Microsoft-kunder.

"Vores undersøgelse viser at klart størstedelen af oplysningerne var renset for personlig information på linje med vores standard procedure," skriver Microsoft i forbindelse med lækket.

Det gav alle adgang til en database på flere hundrede millioner oplysninger, der går helt tilbage til 2005 og altså frem til december 2019.

Læs også: Dansk it-virksomhed indfører firedages arbejdsuge: "Hvorfor skal et møde vare en time? Er det noget, Microsoft har bestemt, fordi det er default i Outlook"

En guldmine for hackere

Blandt de lækkede oplysninger er emails, ip-adresser, lokationer og sagsnumre. Men ifølge Microsoft er der altså ikke tale om personhenførbare oplysninger.

Men med adgang til sagsnumre og emailadresser kan oplysningerne alligevel bruges til at franarre tidligere Microsoft-kunder, der har brugt support-enheden.

"Fraværet af personhenførbare data er irrelevant i den her sammenhæng, i betraktning af at teknisk support logger VIP clienters interne systemer, netværkskonfigurationer og endda adgangskoder. De data er en guldmine for tålmodige hackere, der går efter at bryde ind i store virksomheder og regeringer," forklarer COO hos ImmuniWeb, Ekaterina Khrustaleva, til mediet The Hacker News.

Læs også: Casper Klynge stopper som Danmarks tech-ambassadør: Skifter til topstilling i Microsoft

På Microsofts egen hjemmeside beklager selskabet fejlen og understreger at miskonfiguration er en almindelig fejl i it-branchen.

"Vi vil gerne give en oprigtig undskyldning og forsikre vores kunder, at vi tager situationen seriøst og arbejder ihærdigt for at lære af det her og kunne forhindre ligendne situationer i fremtiden."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S