Center for Cybersikkerhed: Der er VPN-sårbarhed i seneste iOS-versioner til iPhone

Center for Cybersikkerhed advarer mod iOS-sårbarhed.

Artikel top billede

Det schweiziske it-sikkerhedsfirma Proton har fundet en sårbarhed i de seneste iOS-styresystemer til iPhones, som betyder, at datatrafik i nogle tilfælde kan passere uden om en aktiv VPN-forbindelse, der er sat op ved brug af en VPN-applikation.

Der er nærmere bestemt tale om de seneste to iOS-versioner, 13.3.1 og 13.4, fra henholdsvis 28. januar og 24. marts 2020.

Disse versioner anvendes i dag på de fleste iPhones i Danmark, og der er endnu ikke udsendt en opdatering, der fjerner sårbarheden.

Det gør Center for Cybersikkerhed nu opmærksom på i en meddelelse.

"Sårbarheden medfører, at eksisterende dataforbindelser ikke genstartes, når en VPN-applikation startes. Det betyder, at kun de dataforbindelser, som startes, efter at VPN-forbindelsen er etableret, rutes gennem VPN-forbindelsen," skriver Center for Cybersikkerhed.

For at undgå at datatrafik sendes uden om en VPN-forbindelse opfordrer Center for Cybersikkerhed derfor til, at brugeren skal lukke alle kørende applikationer, som i forvejen bruger netværket, inden VPN-applikationen startes.

Det kan gøres ved at slå fly-tilstand til og fra.

Læs også: UniLogin lagt ned af stort cyber-angreb: Staten kæmper for at afværge angrebet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S