Center for Cybersikkerhed: Der er VPN-sårbarhed i seneste iOS-versioner til iPhone

Center for Cybersikkerhed advarer mod iOS-sårbarhed.

Artikel top billede

Det schweiziske it-sikkerhedsfirma Proton har fundet en sårbarhed i de seneste iOS-styresystemer til iPhones, som betyder, at datatrafik i nogle tilfælde kan passere uden om en aktiv VPN-forbindelse, der er sat op ved brug af en VPN-applikation.

Der er nærmere bestemt tale om de seneste to iOS-versioner, 13.3.1 og 13.4, fra henholdsvis 28. januar og 24. marts 2020.

Disse versioner anvendes i dag på de fleste iPhones i Danmark, og der er endnu ikke udsendt en opdatering, der fjerner sårbarheden.

Det gør Center for Cybersikkerhed nu opmærksom på i en meddelelse.

"Sårbarheden medfører, at eksisterende dataforbindelser ikke genstartes, når en VPN-applikation startes. Det betyder, at kun de dataforbindelser, som startes, efter at VPN-forbindelsen er etableret, rutes gennem VPN-forbindelsen," skriver Center for Cybersikkerhed.

For at undgå at datatrafik sendes uden om en VPN-forbindelse opfordrer Center for Cybersikkerhed derfor til, at brugeren skal lukke alle kørende applikationer, som i forvejen bruger netværket, inden VPN-applikationen startes.

Det kan gøres ved at slå fly-tilstand til og fra.

Læs også: UniLogin lagt ned af stort cyber-angreb: Staten kæmper for at afværge angrebet

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S