Center for Cybersikkerhed: Der er VPN-sårbarhed i seneste iOS-versioner til iPhone

Center for Cybersikkerhed advarer mod iOS-sårbarhed.

Artikel top billede

Det schweiziske it-sikkerhedsfirma Proton har fundet en sårbarhed i de seneste iOS-styresystemer til iPhones, som betyder, at datatrafik i nogle tilfælde kan passere uden om en aktiv VPN-forbindelse, der er sat op ved brug af en VPN-applikation.

Der er nærmere bestemt tale om de seneste to iOS-versioner, 13.3.1 og 13.4, fra henholdsvis 28. januar og 24. marts 2020.

Disse versioner anvendes i dag på de fleste iPhones i Danmark, og der er endnu ikke udsendt en opdatering, der fjerner sårbarheden.

Det gør Center for Cybersikkerhed nu opmærksom på i en meddelelse.

"Sårbarheden medfører, at eksisterende dataforbindelser ikke genstartes, når en VPN-applikation startes. Det betyder, at kun de dataforbindelser, som startes, efter at VPN-forbindelsen er etableret, rutes gennem VPN-forbindelsen," skriver Center for Cybersikkerhed.

For at undgå at datatrafik sendes uden om en VPN-forbindelse opfordrer Center for Cybersikkerhed derfor til, at brugeren skal lukke alle kørende applikationer, som i forvejen bruger netværket, inden VPN-applikationen startes.

Det kan gøres ved at slå fly-tilstand til og fra.

Læs også: UniLogin lagt ned af stort cyber-angreb: Staten kæmper for at afværge angrebet

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S