Små forhandlere vrages af Microsoft

De mindste forhandlere af Microsoft Business Solutions-produkter bliver presset hårdt af softwaregigantens nye certificeringspolitik. Forhandlerne føler sig udelukket fra at forhandle Microsofts ERP-produkter, og det får konkurrenterne til at juble.

De mindre forhandlere med op til fem ansatte føler sig udelukket fra at forhandle Microsofts ERP-produkter. De presses af opskruede krav, og flere søger derfor andre græsgange.

Efter at Microsoft i april meldte ud, at de vil stoppe salget af virksomhedssystemet XAL, har forhandlerne skullet certificeres til at sælge andre Microsoft-produkter.

Det betyder, at forhandlere for at blive certificeret til eksempelvis C5, skal afsætte tid og ressourcer til at få uddannet minimum to medarbejdere.

Forhandlere, der har få ansatte eller en lav omsætning af ERP-produkter, har derfor et helt konkret problem: De kan risikere, at de ikke har medarbejdere nok, eller at der ganske enkelt er for store omkostninger forbundet med at forhandle Microsoft-produkter.

Det frustrerer forhandlerne ? blandt andre økonomistyringsforhandleren DCE i Aalborg.

? Efter at XAL ikke længere sælges til mindre brugere, har vi været nødt til at skifte. Microsofts krav til uddannelse af medarbejdere gør, at det bedre kan betale sig for os at begynde at forhandle konkurrerende produkter, siger Michael Nørvang Hansen, der er ansvarlig for ERP-salget hos DCE.

Microsoft retter ind

Mindre forhandlere, der allerede sælger Microsofts mindste løsning, C5, føler sig også klemte. ABC EDB Salg og Support i Kalundborg mener, at kravene er for høje.

? Det er dyrt for os hele tiden at skulle efteruddannes, og vi har svært ved at leve op til det, når vi er så få medarbejdere. De krav, Microsoft stiller, kan bevirke, at vi helt må stoppe med at sælge Microsoft-produkter. Men det er ikke os, der vælger dem fra. Det er dem, der vælger os fra, siger it-konsulent Tommy Jensen fra ABC EDB Salg og Support.

De to forhandlere er langt fra de eneste, der størrelsesmæssigt har en udfordring. Ifølge Microsofts konstituerede salgsdirektør Bjarne Riis har godt 200 ud af Microsofts 300 C5-forhandlere mellem en og fem medarbejdere.

Han beklager de små forhandleres utilfredshed og forklarer, at det nu er besluttet, at Microsoft fremover kun vil kræve én certificeret medarbejder.

Flere mindre forhandlerne mener dog stadig, at det vil være for dyrt og ressourcekrævende at omskole medarbejderne. Især hvis udsigten er, at de tjener mindre på Microsoft-produkterne end konkurrerende produkter.

Derfor er mange små forhandlere nu begyndt at se sig om efter produkter fra andre leverandører.

Åbning i markedet

Microsofts konkurrenter SAP Business One og Visma kan mærke den øgede interesse. Gennem de seneste par måneder har Visma eksempelvis fået en øget tilgang af tidligere Microsoft-partnere i et omfang, så de endda er begyndt at afvise nye forhandlere.

? For et år siden var det utroligt svært for os at få nye forhandlere, men vi kan mærke et klart skift. Over sommeren har vi fået fem-syv nye forhandlere og dermed øget vores forhandlerandel med godt 30 procent, siger Vismas danske direktør, Kim Toft Madsen.

Hvis de mindre partnere fortsætter med at skifte eller supplere med andre ERP-produkter, kan det betyde, at konkurrenterne for alvor kan få et godt fodfæste i Danmark.

? Hvis antallet af de dygtige små forhandlere, der skifter, er stort nok, så kan det få en betydning for konkurrencesituationen. Især hvis forhandlere med branchespecifikke kompetencer skifter. Så vil konkurrenter sætte sig på hele branchesegmenter, vurderer ERP-konsulenten Herbert Nathan.

Denne artikel stammer fra den trykte udgave af Computerworld

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S