Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Dansk Erhverv bekymret over kommende nedskæringer af Datatilsynet: "Der er stadig behov for at sætte ind"

Det vækker ikke megen forståelse blandt danske virksomheder og DPO'ere, at Datatilsynet over de næste skal skære ned på antallet af medarbejdere som følge af en skrumpende bevilling. "Det går ud over den økonomiske aktivitet i samfundet," siger Poul Noer fra Dansk Erhverv.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor flere mener, at Datatilsynet bør få flere ressourcer
  • Se hvor meget Datatilsynets bevilling falder med
  • Se nogle af de opgaver, Datatilsynet ifølge en række anbefalinger også bør løfte
  • Hvad Dansk Erhvervs mener at Datatilsynets årlige budget bør være på
982
5 min
"Vi har forståelse for, at man skal passe på pengene i statsbudgettet, men det har vist sig at være en stor opgave at vejlede virksomheder om persondataforordningen. I det lys er det bekymrende, at bevillingen går ned."

Det er meldingen fra Dansk Erhvervs chefkonsulent Poul Noer, da Computerworld forholder ham oplysningen om, at Datatilsynet over de næste par år ser ind i færre ressourcer.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for