Facebook-ejeren Meta har fået nok af EU’s mange krav: Nægter at ændre samtykke-model yderligere

Meta vil ikke længere give efter for nye EU-krav på trods af mulige bøder, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Bastian Riccardi /Pexels)

Meta, der er moderselskab til Facebook, Instagram, Threads og Whatsapp, vil ikke længere give efter for nye EU-krav, når det kommer til selskabets "betal-eller-samtyk"-model på sociale medier.

Meta startede i slutningen af 2023 og op gennem 2024 med at tilbyde brugere at betale for at være på selskabets platforme.

Men det blev ikke set som værende et reelt valg, at der pludselig poppede et vindue op, der spurgte brugere, om de ville betale over 150 euro om året eller give deres data i stedet.

Efter flere kampe frem og tilbage mellem Meta og EU’s myndigheder med ændringer til betal-eller-samtyk-modellen, har Meta nu fået nok.

Det skriver Reuters.

Metas ledelse er træt af processen frem og tilbage, og det vil nu kræve meget, hvis selskabet skal rykke sig yderligere på området.

Også selv om det kommer til at betyde EU-bøder, skriver mediet på baggrund af kilder med kendskab til sagen.

EU-Kommissionen advarede i sidste måned Meta om mulige bøder, da techgiganten kun har foretaget minimale ændringer for at leve op til lovpakken Digital Markets Act (DMA).

Meta fik i april en bøde på omkring 14,9 milliarder kroner, da EU-myndighederne vurderede, at samtykke-modellen havde overtrådt DMA fra november 2023 til november 2024.

Techgiganten justerede modellen efter november 2024, så der blev brugt færre personlige data til målrettet annoncering, skriver mediet. Deruover sænkede Meta prisen på betalingsmodellen.

Dette bliver ifølge Reuters de sidste ændringer Meta kommer til at tilbyde, medmindre omstændighederne ændrer sig.

Det kan ende med at føre til bøder på fem procent af Metas globale omsætning. Meta har en årlig omsætning på omkring 1.000 milliarder kroner, så en bøde vil være på omkring 50 milliarder kroner.

Overfor mediet fastholder Meta, at selskabet er overbevist om, at det overholder kravene i DMA, mens EU-Kommissionen har nægtet at kommentere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S