Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Her er de største cybertrusler mod Danmark lige nu

Det er meget sandsynligt, at danske myndigheder og virksomheder vil blive ramt af cyberkriminalitet eller -spionage inden for de næste to år. Det er blot nogle af de vigtigste pointer i den årlige cybersikkerhedsvurdering fra Center for Cybersikkerhed.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de vigtigste pointer fra den årlige cybertrusselsvurdering fra Center for Cybersikkerhed
  • Tjek hvilke trusler der er de mest sandsynlige lige nu
  • Forstå hvordan coronasituationen udnyttes af hackere
  • Hvilke cybertrusler der er lavest risiko for
1.173
6 min
Cybertruslen mod Danmark er meget høj.

Det slår Center for Cybersikkerhed (CFCS) endnu en gang fast i den årlige vurdering af cyberstruslen mod Danmark, der netop er blevet offentliggjort.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for