Canon ramt af kæmpe ransonware-angreb: Adskillige systemer og services ramt

En lang række it-systemer og services hos den store kameraproducent Canon er ramt af ransomware-angreb.

Artikel top billede

Opdateret: Canon Danmark oplyser til Computerworld, at Canon-angrebet ikke har ramt Canons aktiviteter i Danmark, men alene i USA.

En af verdens største kamera-producenter, Canon, er ramt af stort ransomware-angreb.

Angrebet har ramt en række services og systemer, herunder e-mail, Microsoft Teams, det amerikanske website og en række interne applikationer.

Angrebet kommer kun få dage efter, at Garmin blev lagt ned af et ransomware-angreb, som selskabet angiveligt betalte sig fra at komme ud af.

Det kan du læse mere om her: Konklusion: Garmin har betalt hackere millioner af kroner for at komme fri af ransomware

Ransomware-angreb

BleepingComputer skriver, at Canon er gået ned på grund af et angreb af ransomwaren Maze.

Ifølge mediet har hackerne stjålet 10 terabytes data - inklusive databaser og lignende - som de truer med at offentliggøre, hvis ikke Canon betaler.

Ifølge mediet har hackergruppen tidligere stået bag angreb på selskaber som LG, Xerox og Cognizant.

I en intern meddelelse til Canons medarbejdere skriver Canon, at en række af selskabets systemer lige nu er utilgængelige ‘på grund af en ransomware-hændelse, som vi har opdaget fornylig.’

“Vi har omgående iværksat vores beredskabsplamn og indledt en undersøgelse og entreret med sikkerheds-eksperter med erfaring fra selskaber med tilsvarende hændelser.”

“Vi arbejder hurtigt på at genoprette driften,” lyder det fra Canon.
Canon meddeler på image.canon i en statusopdatering til brugerne, at sitet er ramt af nedbrud, der skyldes, at Canon har ‘identificeret en hændelse, der involverer vores 10GB storage på image.canon.’

Canon meddeler, at selskabet ‘midlertidigt’ har lukket ned for tjenesten på både mobil og web på grund af ‘yderligere efterforskning’ af denne hændelse.

Det har afdækket, at der er blevet mistet data, men at ingen data er blevet lækket.

Ifølge BleepingComputer har nedbruddet på image.canon dog intet at gøre med ransomware-angrebet.

Læs også:

Garmin åbner for sine systemer efter ransomware-angreb: Forventer at være tilbage til normal drift i løbet af få dage

Så meget koster et sikkerhedsbrud de danske virksomheder: Prisen er steget voldsomt siden sidste år

It-kriminelle lækker store mængder data fra LG og Xerox efter mislykket ransomware-angreb

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S