Hackere misbruger Zoom i nyt svindelnummer: Her er hvad du skal kigge efter

Husk at se dig for, før du klikker på et link i en mail, der tilsyneladende er fra Zoom. Phishing-beskeder med Zoom-tema er et voksende problem.

Artikel top billede

Et nyt phishing-angreb med Zoom-tema cirkulerer via mail, tekst og sociale mediebeskeder. Angrebet misbruger videokonference-tjenesten for at stjæle legitimationsoplysninger.

Det advarer det amerikanske kommunikationsbureauet Better Business Bureau (BBB) om, skriver TreatPost.com.

Phishing-beskederne med Zoom-logoet, fortæller modtagere, at de har et ubesvaret møde eller en suspenderet konto. For at genaktivere kontoen eller se flere detaljer om det missede møde, skal man klikke på et link.

En anden nylig variant af angrebet har været en besked, der byder nogle modtagere velkommen til platformen og beder dem klikke på et link for at aktivere kontoen, sagde BBB.

I alle tilfælde føres ofre fra beskeden til en phishing-destinationsside, hvor de bliver bedt om at indtaste deres Zoom-legitimationsoplysninger.

Over 2000 falske Zoom-domæner

Ifølge BBB registrerede svindlere mere end 2.449 Zoom-relaterede domæner fra slutningen af april til begyndelsen af maj. Cyberkriminelle og svindlere bruger disse domænenavne, som inkluderer ordet "Zoom", til at sende mails, der ser ud som om de kommer fra den officielle videokonference-tjeneste.

Foruden at få adgang til Zoom-brugeres konti, så kan links fra phishing-mails indeholde malware, som bliver downloadet på din enhed.

Det er ikke noget nyt, at hackere slår på tendenser i tiden, når de konstruerer deres mail-fælder. Og Corona er ingen undtagelse. Cyberkriminelle har i den grad udnyttet, at hele verden har rykket arbejdet hjem under pandemien.

Netop derfor er Zoom, der er blevet mange arbejdspladsers foretrukne kommunikationsredskab under Covid-19, på listen over værktøjer, som hackerne bruger for at lokke værdifulde oplysninger ud af folk, mener BBB.

Kompromitteret Zoom-legitimationsoplysninger kan give cyberkriminelle adgang til webkonferenceopkald, hvor følsomme filer, intellektuelle ejendomsdata og økonomiske oplysninger deles.

Angribere kan også bruge denne type kompromitterede legitimationsoplysninger til at lancere denial-of-service-angreb, også kendt som "Zoom-bombning", der ofte foregår ved, at de uønskede indtrængere forstyrrer samtalen ved at sende indhold – ofte af grov karakter – i chatten.

Sådan beskytter man sig mod Zoom-svindel

Potentielle ofre kan beskytte sig mod denne type svindel ved at dobbelttjekke afsenderens oplysninger. Zoom.com og Zoom.us er de eneste officielle domæner for Zoom, understreger BBB.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S