Hackere misbruger Zoom i nyt svindelnummer: Her er hvad du skal kigge efter

Husk at se dig for, før du klikker på et link i en mail, der tilsyneladende er fra Zoom. Phishing-beskeder med Zoom-tema er et voksende problem.

Artikel top billede

Et nyt phishing-angreb med Zoom-tema cirkulerer via mail, tekst og sociale mediebeskeder. Angrebet misbruger videokonference-tjenesten for at stjæle legitimationsoplysninger.

Det advarer det amerikanske kommunikationsbureauet Better Business Bureau (BBB) om, skriver TreatPost.com.

Phishing-beskederne med Zoom-logoet, fortæller modtagere, at de har et ubesvaret møde eller en suspenderet konto. For at genaktivere kontoen eller se flere detaljer om det missede møde, skal man klikke på et link.

En anden nylig variant af angrebet har været en besked, der byder nogle modtagere velkommen til platformen og beder dem klikke på et link for at aktivere kontoen, sagde BBB.

I alle tilfælde føres ofre fra beskeden til en phishing-destinationsside, hvor de bliver bedt om at indtaste deres Zoom-legitimationsoplysninger.

Over 2000 falske Zoom-domæner

Ifølge BBB registrerede svindlere mere end 2.449 Zoom-relaterede domæner fra slutningen af april til begyndelsen af maj. Cyberkriminelle og svindlere bruger disse domænenavne, som inkluderer ordet "Zoom", til at sende mails, der ser ud som om de kommer fra den officielle videokonference-tjeneste.

Foruden at få adgang til Zoom-brugeres konti, så kan links fra phishing-mails indeholde malware, som bliver downloadet på din enhed.

Det er ikke noget nyt, at hackere slår på tendenser i tiden, når de konstruerer deres mail-fælder. Og Corona er ingen undtagelse. Cyberkriminelle har i den grad udnyttet, at hele verden har rykket arbejdet hjem under pandemien.

Netop derfor er Zoom, der er blevet mange arbejdspladsers foretrukne kommunikationsredskab under Covid-19, på listen over værktøjer, som hackerne bruger for at lokke værdifulde oplysninger ud af folk, mener BBB.

Kompromitteret Zoom-legitimationsoplysninger kan give cyberkriminelle adgang til webkonferenceopkald, hvor følsomme filer, intellektuelle ejendomsdata og økonomiske oplysninger deles.

Angribere kan også bruge denne type kompromitterede legitimationsoplysninger til at lancere denial-of-service-angreb, også kendt som "Zoom-bombning", der ofte foregår ved, at de uønskede indtrængere forstyrrer samtalen ved at sende indhold – ofte af grov karakter – i chatten.

Sådan beskytter man sig mod Zoom-svindel

Potentielle ofre kan beskytte sig mod denne type svindel ved at dobbelttjekke afsenderens oplysninger. Zoom.com og Zoom.us er de eneste officielle domæner for Zoom, understreger BBB.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S