Jeg har opgraderet min syv år gamle Intel-pc til AMD's nyeste system - her er resultaterne

Hvor meget kan du reelt vinde ved at opgradere din pc? Og hvor langt er processorerne kommet de seneste seks-syv år? Computerworld har bygget en pc med AMD's nye 5800X processor for at give dig svaret – og har sammenlignet resultatet med pc´er fra 2008 og 2013. Se resultaterne her.

Artikel top billede

Juleferien bød på old school nørderi med BIOS-opdateringer og kølepasta. Læs om resultatet i artiklen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvor meget hurtigere din pc bliver ved at skifte fra ældre til nyere komponenter
  • Resultater fra Premiere Pro og Cinebench
652
3:30 min
En af de halvstore udfordringer for processor-producenterne er, at forbedringerne de seneste år har være begrænsede.

Forbrugere har derfor med ro i sindet kunne lade pengene blive i lommen og istedet sprunget en, to eller fire generationer over.

Af samme grund har undertegnedes Intel-baserede hjemme-pc efterhånden rundet syv år.

Nænsomt opgraderet trak den lystigt to 4K skærme, forskellige spil og en del opgaver i både Adobe Lightroom og Premiere Pro.

Ikke lynhurtigt, men heller ikke langsomt.

Så med alt for god tid i juleferien besluttede jeg mig for at måle, hvor meget du reelt kan vinde ved at opgradere det, der for syv år siden var en high-end Intel-pc til nyeste generation af AMD-processorer.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos