Dansk investor spår farvel til Google og Facebooks forretningsmodeller: “Vi ser en tendens, hvor at alt ikke længere behøver være gratis"

Interview: Sebastian Storckmarr, der er partner i investeringselskabet Founders, ser en stadig stigende betalingsvillighed, når det gælder software. En tendens som han spår vil forstætte i 2021, og samtidig kan åbne døren for en helt ny type virksomheder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på, hvorfor Sebastian Storckmarr spår et farvel til Google og Facebooks ellers så succesrige forretningsmodel
  • Bliv klogere på, hvilke fordele den abonnementsbaserede forretningsmodel skaber, og hvorfor den kan danne grundlag for en helt ny type selskaber
  • Få hans forklaring på, hvordan forbrugernes tilgang til software har ændret sig
  • Få indsigt i hvilke type selskaber, som han foretrækker at investere i
1.032
5:15 min
Gennem næsten to årtier har Googles datadrevne forretningsmodel været guldstandarden, når det handler om at tjene penge på apps og digitale tjenester.

Det i sådan en grad, at Facebook-stifteren Mark Zuckerberg i tidernes morgen valgte at hyre Googles Sheryl Sandberg, da han skulle skabe en profitabel forretning på ryggen af Facebooks populariatet.

Hun havde skabt sig et navn ved at være en nøgleperson i at opbygge Googles annonceforretning.

Den grundlæggende ide bag både Facebook og Googles forretningsmodeller er, at brugernes data og skærmtid på de respektive tjenester skal veksles til annoncekroner.

Men den danske investor og iværksætter Sebastian Stockmarr, der er partner i investeringsselskabet Founders, forudser, at tiden for denne type forretningsmodeller langsomt er ved at løbe ud.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S