Antallet af DDoS-angreb er mere end fordoblet over det sidste år

Et rekorthøjt antal virksomheder og organisationer oplevede gennem 2020, at blive truet med DDoS-angreb. Regskaberne til angrebet er billige og lette at anvende.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

En analyse fra sikkerhedseksperter i den amerikanske teknologivirksomhed Neustar viser, at antallet af løsepenge-relaterede DDoS-angreb (RDDoS) er mere end fordoblet i løbet af det sidste år.

Det skriver ZDNet.

DDos står for Distributed Denial of Service, og angrebet består i, at cyberangribere truer med at tage offeret offline ved at overbelaste målets netværk.

I alt steg antallet af DDoS-anrgeb med 154 procent mellem 2019 og 2020. Finansielle tjenester, telekommunikation og offentlige agenturer er, ifølge rapporten, nogle af de sektorer, der er mest målrettet mod angribere.

DDoS-angreb er blevet populært, bandt andet fordi de er relativt enkle at udføre, selv for cyberkriminelle på lavt niveau.

Angrebet kræver ikke malware eller ransomware, men blot et botnet der kan overophede trafikken og truslen om en overbelastning - ofte fulgt op med smagsprøve på et kortvarigt DDoS.

Botnet er ofte ikke dyre og kan lejes på den mærkere del af nettet.

På trods af truslerne om at blive lagt ned opfordres organisationer til ikke at imødekomme kravene fra cyberkriminelle. det kan i sidste ende blot tilskynde til en yderligere stigning i løsepengene.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse