Kinesiske hackere kan have udnyttet SolarWinds-bug til at få adgang til it-systemer

Kinesiske hackere har udnyttet SolarWinds-bug til at få adgang til amerikanske regerings-systemer. Tusinder af offentligt ansatte i USA kan være ramt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske hackere har angiveligt brudt ind i amerikanske myndigheders it-systemer via en bug i software fra det omstridte amerikanske software-selskab SolarWinds.

Netop SolarWinds spiller en central rolle i et af de mest alvorlige hack i nyere tid, som fandt sted i december, da softwaren - der er meget udbredt - blev udnyttet af hackere til at plante bagdøre i mange organisationer, herunder mange danske.

Det kan du læse mere om her: 80 danske myndigheder og virksomheder kan have installeret SolarWinds-bagdør

Det har hele tiden været formodningen, at statsfinansierede russiske hackere stod bag hacket.

Ifølge Reuters viser det sig nu, at også kinesiske hackere kan have været på spil.

Ifølge mediet har FBI fundet ud af, at kinesiske hackere via en bug i SolarWinds-softwaren har fået adgang til den amerikanske myndighed National Finance Center, der står for lønudbetaling til tusindvis af offentligt ansatte.

Ifølge Reuters er dette hack ikke forbundet med det store russiske SolarWinds-angreb.

Ifølge mediets kilder har hackerne anvendt udstyr og hacker-værktøjer af samme type, som man ved, at statsfinansierede kineiskse cyberspioner tidligere har anvendt.

De amerikanske myndigheder og Kina afviser, at der skulle være noget om sagen. FBI har ingen kommentarer til Reuters.

Læs også:

To store danske energiselskaber ramt af SolarWinds-angrebet

Efter SolarWinds-hack: Partier vil have danske virksomheder til at koble sig på statens omstridte sensornetværk

Sikkerhedsekspert Peter Kruse: SolarWinds-angrebet rykker ved den fundamentale sikkerhedsregel, at man altid skal opdatere

Ny opdagelse: Disse fire malware-typer blev anvendt i kæmpe SolarWinds-hack - sådan spillede de sammen

Russisk hackergruppe mistænkes for at stå bag det massive SolarWind-angreb

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS