Hvornår skal en virksomhed outsource?

Klumme: Ja, det er et spørgsmål mange topledere stiller sig selv, for hvad er ”rettidig omhu”? Hvornår er den rette timing og hvad betyder det for ens organisation, at man tager en sådan beslutning?

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Outsourcing kan redde danske jobs.

Mange gennemfører besparelsesrunder, som betyder, at man fyrer medarbejdere og skærer ned på en række områder, som alle betyder, at de tilbageværende medarbejdere skal løbe endnu hurtigere.

Men samtidig ”tør” man ikke at tage beslutningen om eventuelt at ”erstatte” nogle af ens danske resurser med udenlandske resurser, uagtet at den beslutning i yderste konsekvens, kan betyde yderligere besparelsesrunder og forringelse af værdien af ens virksomhed, som igen kan betyde lukning i allerværste tilfælde.

Så uagtet hvor meget man er imod for eksempel outsourcing og udflagning af jobs, så kan det også være midlet til at redde jobs i Danmark.

Tilbage til spørgsmålet om, hvornår bør man outsource, hvis man er i en presset situation?

Gør det når der er overskud

Ja, de bedste resultater ser man hos virksomheder, som gør det, når de har overskud, tid og resurser til at gøre det i ro og orden.

For de ser det som en investering og en konkurrenceskabende parameter, som kan sikre virksomheden de medarbejdere, som der skal til, hvis man ønsker at sikre virksomheden i længden, så man både har fleksibilitet og udviklingspotentiale til at kunne levere i selv de mest konkurrenceprægede markeder i fremtiden.

Har man et scenarie omkring et muligt opkøb/salg af ens virksomhed i bagtankerne, så er erfaringerne også, at mulige købere ser mere positivt på de virksomheder, som har tilpasset sig og deres organisation med for eksempel et outsourcing setup frem for virksomheder, som kun prøver at spare sig ud af deres økonomiske udfordringer.

Sidstnævnte har som oftest mistet deres evne til at agere agilt i konkurrenceprægede markeder.

Så hvad er den rigtige timing?

Ikke helt dårligt nu for tiden

Uden at pege på et bestemt tidspunkt i en virksomheds liv, så er timingen lige nu ikke dårlig.

Det skyldes, at vi her under Covid-19 pandemien ser nedgang i efterspørgslen efter outsourcing-resurser i en række lande, ligesom etableringsomkostningerne er gået ned.

Men hvis man virkelig vil have udbytte af outsourcing og nearshoring, så bør man overveje det så tidligt som muligt i en virksomheds livscyklus, for så er det lettere at integrere et outsourcing setup, så det bliver en naturlig del af ens udviklingsteam.

Desuden kan så tidligt som muligt få styr på ens processer og procedurer (arbejdsgange og leverancemodeller), hvilket man så kan finjustere hen over tiden samtidig med, at man vokser.

Udfordringen af finde højtkvalificerede resurser i Danmark.

Presset, som vi har set gennem de seneste år på grund af mangel på højtkvalificerede resurser i Danmark samt de store personaleudskiftninger (turn-over af personalet) hos især asiatiske it-outsourcing leverandører, har betydet, at flere danske nearshore it-konsulentfirmaerne har levet højt på denne udvikling.

Men den nuværende situation med Covid-19 har betydet, at trykket på it-outsourcing-industrien globalt er lettet noget, og det er blevet lettere at rekruttere folk.

Det skyldes, at omkostningerne er gået ned, så det er blevet meget lettere/billigere at etablerer sig selv captivt, for både timepriserne (lønninger) og kontorlejemål er blevet billigere i de fleste af de relevante it-klynger i byer/lande, som er mest relevante for danske virksomheder.

Det gælder både for nearshoring, men også for far- eller off-shore it-outsourcing.

Tiden er klart god NU, for de indledende ”ben-øvelser”.

Så hvis man føler, at man ønsker/vil gøre brug af it-outsourcing, både alene, men også som en katalysator for et senere shared service setup, så er tiden nu ikke dårlig, så man er klar, når alt åbner op igen.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S