Kom med bag metaldøren til nyt cyber-forsvarscenter i Søborg: ”Vi overvåger jo alt data"

Reportage: I en branche, hvor computerne er lige så skattede medarbejdere, som de it-kyndige specialister, er et nyt forsvarscenter opstået. Det er Dubex, der giver sin analyseenhed et ekstra ben. Computerworld har været forbi i de søborgske sikkerhedslokaler for at se det nyindviede cyberforsvarscenter.

Artikel top billede

(Foto: Dubex)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Dubex arbejder med dataovervågning i deres sikkerhed.
  • Se hvorfor det kan få centeret til at styrte i grus at råbe 'ulven kommer'.
1.218
6:15 min
”Vi overvåger jo alt data, de overhovedet har.”

Dubex-medstifteren Jacob Herbst, fortæller om arbejdet med logning og overvågning for deres kunder, mens vi går ned ad gangene i sikkerhedsvirksomhedens hovedkvarter i Søborg.

Vi drejer til højre og går gennem et rum, hvor loftslamperne tænder, idet vi træder ind. Men lyset når aldrig helt ned i lokalet trods den korte afstand fra loftet.

For enden af det fire-fem skridt lange lokale, banker Jacob Herbst på en metaldør. Rundt om dørhåndtaget er der sat klistermærker med billeder af små tegneserie-vira, der minder alle om at spritte af.

Et højlydt urværk, jeg ikke kan få øje på, mens vi står der, tæller præcist ni sekunder. Så ruller den tunge skydedør besværet til side ved håndkraft, og bag den står cyber security-analytikeren Daniel Handler og byder os velkommen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S