Kom med bag metaldøren til nyt cyber-forsvarscenter i Søborg: ”Vi overvåger jo alt data"

Reportage: I en branche, hvor computerne er lige så skattede medarbejdere, som de it-kyndige specialister, er et nyt forsvarscenter opstået. Det er Dubex, der giver sin analyseenhed et ekstra ben. Computerworld har været forbi i de søborgske sikkerhedslokaler for at se det nyindviede cyberforsvarscenter.

Artikel top billede

(Foto: Dubex)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Dubex arbejder med dataovervågning i deres sikkerhed.
  • Se hvorfor det kan få centeret til at styrte i grus at råbe 'ulven kommer'.
1.218
6:15 min
”Vi overvåger jo alt data, de overhovedet har.”

Dubex-medstifteren Jacob Herbst, fortæller om arbejdet med logning og overvågning for deres kunder, mens vi går ned ad gangene i sikkerhedsvirksomhedens hovedkvarter i Søborg.

Vi drejer til højre og går gennem et rum, hvor loftslamperne tænder, idet vi træder ind. Men lyset når aldrig helt ned i lokalet trods den korte afstand fra loftet.

For enden af det fire-fem skridt lange lokale, banker Jacob Herbst på en metaldør. Rundt om dørhåndtaget er der sat klistermærker med billeder af små tegneserie-vira, der minder alle om at spritte af.

Et højlydt urværk, jeg ikke kan få øje på, mens vi står der, tæller præcist ni sekunder. Så ruller den tunge skydedør besværet til side ved håndkraft, og bag den står cyber security-analytikeren Daniel Handler og byder os velkommen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job