Kom med bag metaldøren til nyt cyber-forsvarscenter i Søborg: ”Vi overvåger jo alt data"

Reportage: I en branche, hvor computerne er lige så skattede medarbejdere, som de it-kyndige specialister, er et nyt forsvarscenter opstået. Det er Dubex, der giver sin analyseenhed et ekstra ben. Computerworld har været forbi i de søborgske sikkerhedslokaler for at se det nyindviede cyberforsvarscenter.

Artikel top billede

(Foto: Dubex)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Dubex arbejder med dataovervågning i deres sikkerhed.
  • Se hvorfor det kan få centeret til at styrte i grus at råbe 'ulven kommer'.
1.218
6:15 min
”Vi overvåger jo alt data, de overhovedet har.”

Dubex-medstifteren Jacob Herbst, fortæller om arbejdet med logning og overvågning for deres kunder, mens vi går ned ad gangene i sikkerhedsvirksomhedens hovedkvarter i Søborg.

Vi drejer til højre og går gennem et rum, hvor loftslamperne tænder, idet vi træder ind. Men lyset når aldrig helt ned i lokalet trods den korte afstand fra loftet.

For enden af det fire-fem skridt lange lokale, banker Jacob Herbst på en metaldør. Rundt om dørhåndtaget er der sat klistermærker med billeder af små tegneserie-vira, der minder alle om at spritte af.

Et højlydt urværk, jeg ikke kan få øje på, mens vi står der, tæller præcist ni sekunder. Så ruller den tunge skydedør besværet til side ved håndkraft, og bag den står cyber security-analytikeren Daniel Handler og byder os velkommen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job