Kom med bag metaldøren til nyt cyber-forsvarscenter i Søborg: ”Vi overvåger jo alt data"

Reportage: I en branche, hvor computerne er lige så skattede medarbejdere, som de it-kyndige specialister, er et nyt forsvarscenter opstået. Det er Dubex, der giver sin analyseenhed et ekstra ben. Computerworld har været forbi i de søborgske sikkerhedslokaler for at se det nyindviede cyberforsvarscenter.

Artikel top billede

(Foto: Dubex)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Dubex arbejder med dataovervågning i deres sikkerhed.
  • Se hvorfor det kan få centeret til at styrte i grus at råbe 'ulven kommer'.
1.218
6:15 min
”Vi overvåger jo alt data, de overhovedet har.”

Dubex-medstifteren Jacob Herbst, fortæller om arbejdet med logning og overvågning for deres kunder, mens vi går ned ad gangene i sikkerhedsvirksomhedens hovedkvarter i Søborg.

Vi drejer til højre og går gennem et rum, hvor loftslamperne tænder, idet vi træder ind. Men lyset når aldrig helt ned i lokalet trods den korte afstand fra loftet.

For enden af det fire-fem skridt lange lokale, banker Jacob Herbst på en metaldør. Rundt om dørhåndtaget er der sat klistermærker med billeder af små tegneserie-vira, der minder alle om at spritte af.

Et højlydt urværk, jeg ikke kan få øje på, mens vi står der, tæller præcist ni sekunder. Så ruller den tunge skydedør besværet til side ved håndkraft, og bag den står cyber security-analytikeren Daniel Handler og byder os velkommen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S