Mastercard vil rulle Nets-teknologi ud i hele verden efter grønt lys til overtagelse

Mastercard vil rulle teknologi fra danske Nets ud i hele verden, efter Mastercards opkøb af Nets er gået endeligt igennem.

Artikel top billede

Betalingsteknologi fra danske Nets står til at blive rullet ud i hele verden, efter amerikanske Mastercard fredag efter et langt forløb gennemførte den endelige overtagelse af Nets-divisionen Corporate Services, der blandt andet rummer Betalingsservice.

Det fortæller Peter Klein, der for Mastercard har været tovholder på opkøbet, til Børsen.

“Vi ser Nets Payment Services som en regional succeshistorie, der er skabt af nogle helt fantastiske folk, og det er vores intention at beskytte det og bygge videre på det ved at tage den banebrydende teknologi, de kommer med, og løfte det op på globalt plan,” siger han.

Nets og Mastercard gav hinanden håndslag på Mastercards køb af Nets’ Corporate Services i 2019, hvor parterne aftalte, at Mastercard skulle betale godt 21 milliarder kroner for Nets-divisionen.

Du kan læse mere om overtagelsen her: Betalingsservice er nu på amerikanske hænder: Nets har endeligt gennemført frasalg.

Ifølge Børsen er Mastercard Payment Services allerede i gang med at implementere eksempelvis Betalingsservice i andre lande.

Peter Klein peger på, at markedet for betalingssystemer for tiden er i opbrud og ved at tilpasse sig et marked under forandring, hvor det i stigende grad eksempelvis forventes, at der kan gennemføres straksbetalinger.
Nets blev i november i fjor solgt til italienske Nexi.

Det kan du læse mere om her: Nets har aftale på plads: Fusionerer med italienske Nexi - skaber europæisk betalingsgigant

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S