Nyt hackerværktøj åbner for fuld udnyttelse af alvorlige Exchange-sårbarheder: "Den virkelige jagt er gået ind"

Nu er udnyttelse af Exchange-sårbarhederne kommet på formel i et nyt hacker-værktøj. Microsoft har lanceret et afbødningsværktøj til de Exchange-brugere, der ikke har midler her og nu til oprydningsarbejdet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan professionelle hackere og ufaglærte "script kiddies" bruger et simpelt værktøj til at udnytte Exchange-sårbarheder.
  • Se og download det værktøj, Microsoft nu stiller til rådighed for virksomheder, til at undgå indtrængen.
635
3:15 min
Nu kommer der kø ved Exchange-server-bagdørene.

Et nyt værktøj har gjort det endnu lettere for it-kriminelle på alle niveauer at udnytte de sårbarheder, som den kinesiske Hafnium-hackergruppe har brugt til at placere et ondsindet fjernstyingsværktøj - en såkaldt webshell - på et stort antal Exchange-brugeres servere.

Det fortæller sikkerhedsekspert og stifter af sikkerhedsvirksomheden CSIS, Peter Kruse.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec