Nyt hackerværktøj åbner for fuld udnyttelse af alvorlige Exchange-sårbarheder: "Den virkelige jagt er gået ind"

Nu er udnyttelse af Exchange-sårbarhederne kommet på formel i et nyt hacker-værktøj. Microsoft har lanceret et afbødningsværktøj til de Exchange-brugere, der ikke har midler her og nu til oprydningsarbejdet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan professionelle hackere og ufaglærte "script kiddies" bruger et simpelt værktøj til at udnytte Exchange-sårbarheder.
  • Se og download det værktøj, Microsoft nu stiller til rådighed for virksomheder, til at undgå indtrængen.
635
3:15 min
Nu kommer der kø ved Exchange-server-bagdørene.

Et nyt værktøj har gjort det endnu lettere for it-kriminelle på alle niveauer at udnytte de sårbarheder, som den kinesiske Hafnium-hackergruppe har brugt til at placere et ondsindet fjernstyingsværktøj - en såkaldt webshell - på et stort antal Exchange-brugeres servere.

Det fortæller sikkerhedsekspert og stifter af sikkerhedsvirksomheden CSIS, Peter Kruse.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job