Stor rift om om salgbare it-selskaber: Både kapitalfonde og pengestærke it-selskaber vil være med

Både it-selskaber og kapitalfonde står på spring for at købe de attraktive it-selskaber i markedet. Det er med til at presse priserne i vejret.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er rift om de attraktive it-selskaber i markedet lige nu, hvor både de større og pengestærke it-selskaber og kapitalfondene er ivrige efter at investere.

De opkøbsivrige it-selskaber Visma og Trifork melder enstemmigt til ITWatch om et glohedt opkøbsmarked lige nu, hvor der er konkurrence om selskaberne.

Visma har inden for de seneste dag annonceret hele to opkøb af it-selskaber - i begge tilfælde i Aarhus, hvor Visma har købt IT Minds og Temponizer.

Det kan du læse mere om her: Visma køber dansk softwarevirksomhed: Andet opkøb af aarhusiansk selskab på under et døgn

Visma har i flere været et af de mest opkøbsivrige selskaber på det danske marked, hvor selskabet har investeret i en række selskaber, herunder Ditmer, Kapacity, e-conomic, CO3 og mange andre.

Direktør for Visma Custom Solutions i Danmark, Lars Berthelsen, siger til ITWatch, at selskabet ofte er i konkurrence med en kapitalfond, når det indleder dialogen med et interessant selskab.

“Det er et varmt marked, og vi oplever konkurrence om selskaberne,” siger han.

Læs også:

Derfor samler Visma fem jyske selskaber i Aarhus: "Jeg forventer, at der vil komme flere opkøb i det jyske"

Visma overtager det aarhusianske konsulenthus Ditmer - vil styrke sin position i det jyske

Vismas samlede danske indtjening buldrer i vejret: Steget med 166 procent på et år - her kommer pengene fra

Trifork scorer 600 millioner kroner på salg af dansk it-firma

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S