Stor rift om om salgbare it-selskaber: Både kapitalfonde og pengestærke it-selskaber vil være med

Både it-selskaber og kapitalfonde står på spring for at købe de attraktive it-selskaber i markedet. Det er med til at presse priserne i vejret.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er rift om de attraktive it-selskaber i markedet lige nu, hvor både de større og pengestærke it-selskaber og kapitalfondene er ivrige efter at investere.

De opkøbsivrige it-selskaber Visma og Trifork melder enstemmigt til ITWatch om et glohedt opkøbsmarked lige nu, hvor der er konkurrence om selskaberne.

Visma har inden for de seneste dag annonceret hele to opkøb af it-selskaber - i begge tilfælde i Aarhus, hvor Visma har købt IT Minds og Temponizer.

Det kan du læse mere om her: Visma køber dansk softwarevirksomhed: Andet opkøb af aarhusiansk selskab på under et døgn

Visma har i flere været et af de mest opkøbsivrige selskaber på det danske marked, hvor selskabet har investeret i en række selskaber, herunder Ditmer, Kapacity, e-conomic, CO3 og mange andre.

Direktør for Visma Custom Solutions i Danmark, Lars Berthelsen, siger til ITWatch, at selskabet ofte er i konkurrence med en kapitalfond, når det indleder dialogen med et interessant selskab.

“Det er et varmt marked, og vi oplever konkurrence om selskaberne,” siger han.

Læs også:

Derfor samler Visma fem jyske selskaber i Aarhus: "Jeg forventer, at der vil komme flere opkøb i det jyske"

Visma overtager det aarhusianske konsulenthus Ditmer - vil styrke sin position i det jyske

Vismas samlede danske indtjening buldrer i vejret: Steget med 166 procent på et år - her kommer pengene fra

Trifork scorer 600 millioner kroner på salg af dansk it-firma

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S