Stor rift om om salgbare it-selskaber: Både kapitalfonde og pengestærke it-selskaber vil være med

Både it-selskaber og kapitalfonde står på spring for at købe de attraktive it-selskaber i markedet. Det er med til at presse priserne i vejret.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er rift om de attraktive it-selskaber i markedet lige nu, hvor både de større og pengestærke it-selskaber og kapitalfondene er ivrige efter at investere.

De opkøbsivrige it-selskaber Visma og Trifork melder enstemmigt til ITWatch om et glohedt opkøbsmarked lige nu, hvor der er konkurrence om selskaberne.

Visma har inden for de seneste dag annonceret hele to opkøb af it-selskaber - i begge tilfælde i Aarhus, hvor Visma har købt IT Minds og Temponizer.

Det kan du læse mere om her: Visma køber dansk softwarevirksomhed: Andet opkøb af aarhusiansk selskab på under et døgn

Visma har i flere været et af de mest opkøbsivrige selskaber på det danske marked, hvor selskabet har investeret i en række selskaber, herunder Ditmer, Kapacity, e-conomic, CO3 og mange andre.

Direktør for Visma Custom Solutions i Danmark, Lars Berthelsen, siger til ITWatch, at selskabet ofte er i konkurrence med en kapitalfond, når det indleder dialogen med et interessant selskab.

“Det er et varmt marked, og vi oplever konkurrence om selskaberne,” siger han.

Læs også:

Derfor samler Visma fem jyske selskaber i Aarhus: "Jeg forventer, at der vil komme flere opkøb i det jyske"

Visma overtager det aarhusianske konsulenthus Ditmer - vil styrke sin position i det jyske

Vismas samlede danske indtjening buldrer i vejret: Steget med 166 procent på et år - her kommer pengene fra

Trifork scorer 600 millioner kroner på salg af dansk it-firma

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S