Microsoft Exchange hacket igen - men denne gang fik hackerne 1,2 millioner kroner i præmie af Microsoft

Den årlige hackerkonkurrence Pwn2Own er blevet afholdt, og undervejs lykkedes det deltagere at hacke blandt andet Microsoft Exchange, Teams og Microsoft 10.

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Igen har it-kyndige haft held med at hacke Microsoft Exchange samt en række andre services som Microsoft 10 og Teams.

Heldigvis var hackerne en del af dette års Pwn2Own - en hackerkonkurrence, som årligt afholdes på sikkerhedskonferencen CanSecWest i Vancouver i Canada.

Pwn2Own er en konkurrence, der er udviklet til at hjælpe techleverandørerne med at få testet deres services sikekrhed under kontrollerede forhold.

Efter konkurrencen har leverandørerne 90 dage til at komme med sikkerhedsopdateringer, der skal lappe de huller, som deltagerne har demonstreret kan udnyttes.

Deltagerne har i år kunne tjene over 1,5 millioner dollar - mere end ni millioner kroner - i kontanter samt en Tesla Model 3.

Det var et team ved navn Devcore, der lykkedes med at plante fjernkontrol af kode på en Exchange-server.

Metoden var at sammenkæde omgåelse af gokendelse med en lokal optrapning af privilegier i systemet. Det indbragte dem 200.000 dollar - over 1,2 millioner kroner - i præmie.

Læs også: Microsoft vil give dig op mod 200.000 kroner hvis du opdager bugs i Teams

To seperate sikkerhedsfejl, der blev kombineret indbragte også en sikkerhedsforsker 1,2 millioner kroner, da han kompromitterede Teams i kategorien Enterprise Communications.

Og team Viettel indbragte 40.000 dollar - en kvart million danske kroner - på at lykkes med at eskalere sine previlegier på SYSTEM fra en almindelig Microsoft 10-bruger.

Konkurrencen startede 6. april, løber over tre dage og slutter dermed i dag.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos