Kinesiske hackere har udnyttet populær VPN til at angribe organisationer i Europa og USA

Mistænkte kinesiske hackere udnyttede Pulse Secure VPN til at kompromittere flere agenturer og virksomheder i USA og Europa.

Artikel top billede

En hackergruppe har i flere måneder udnyttet det populære fjernforbindelsesværktøjet Pulse Secure VPN til at bryde ind i offentlige agenturer, forsvarsvirksomheder og finansielle institutioner i USA og Europa.

Det skriver sikkerhedsvirksomheden FireEye i sin seneste rapport.

Den mistænkte hackergruppe menes at være tilknyttet Kina. De har ifølge FireEye udnyttet flere kendte samt en nyopdaget sårbarhed i fjernforbindelsesværktøjet.

Ad den vej har hackerne fået adgang til snesvis af organisationer i den industrielle forsvarsindustri. De første kompromitteringer gennem sårbarhederne startede allerede i august sidste år.

De angribere, der udnyttede Pulse Secure, brugte deres adgang til at stjæle kontooplysninger og andre følsomme data, der tilhører de berørte organisationer, udtaler FireEyes senior vicepræsident Charles Carmakal ifølge CNN.

Specifik gruppe kan stå bag

"Disse aktører er højt kvalificerede og har dyb teknisk viden om Pulse Secure-produktet," siger Charles Carmakal.

Han tilføjer, at "der er nogle ligheder mellem dele af denne aktivitet og en kinesisk aktør, vi kalder APT5."

USA's ministerium for indenlandsk sikkerhed bekræftede den ulovlige indtrængen i sin egen offentlige rådgivning tirsdag og opfordrede netværksadministratorer til at køre et specielt værktøj, som er designet til at scanne efter tegn på kompromittering.

Der opfordres også til at installere en nødopdatering, som blev offentliggjort af Ivanti, der ejer ​​Pulse Secure.

Tilgængelige patches

Andre aktører har også udnyttet sårbarhederne, selvom FireEye mener, at det er uklart, om de er knyttet til en bestemt regering.

I et blogindlæg sagde Pulse Secure, at den nyopdagede fejl berører et "meget begrænset antal kunder," og at en mere permanent softwareopdatering til løsning af denne sårbarhed vil blive udstedt i begyndelsen af ​​maj.

Softwarepatches findes allerede til de andre i forvejen kendte sårbarheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job