"Et af de værste hack, jeg nogensinde har set" - her er, hvad vi ved om Passwordstate-angrebet

Alle, der har downloadet en falsk opdatering af meget udbredt password-manager, er blevet hacket. "Det er omfattende. Det er et af de værste hack, jeg nogen sinde har set," siger sikkerheds-eksperten Jan Kaastrup fra CSIS.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få alle detaljer om, hvad man ved om Moserpass-hacket idtil nu.
  • Se hvad virksomheder bør gøre nu, for at beskytte sig mod angrebet.
976
5 min
Det omfattende angreb, som sikkerhedsvirksomheden CSIS opdagede i weekenden, har ikke skånet nogen for kompromittering og datalæk.

Et regulært skrækscenarie blev tirsdag i sidste uge til virkelighed. Et ukendt antal virksomheder har i god tro downloadet en falsk opdatering til password-manageren Passwordstate.

Opdateringen indeholdt en dll-fil med ondsindet kode, der, i det øjeblik, den blev implementeret, gik i gang med at suge passwords ud af virksomhederne.

"Det er omfattende. Det er et af de værste hack, jeg nogen sinde har set. Det her er skrækscenariet," fortæller Jan Kaastrup, der er CTO hos sikkerhedsvirksomheden CSIS.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S