To danske virksomheder anmeldt for spam

Forbrugerombudsmanden har onsdag anmeldt PC-butikken Midt Data og vinforretnignen Philipson Wine til politiet. Virksomhederne beskyldes for i strid med markedsføringsloven at have sendt uopfordrede henvendelser til bestemte aftagere ? også kaldet spam.

Computerbutikken Midt Data fra Viborg og samt vin-importøren Philipson Wine fra Kokkedal er blevet anmeldt til politiet af Forbrugerombudsmanden, der beskylder selskaberne for at have sendt spammails.

- Umiddelbart mener Forbrugerombudsmanden, at virksomhederne har overtrådt markedsføringsloven. Det er nu op til politiet at tage stilling til, om der er grundlag for at rejse tiltale over for virksomhederne, skriver Forbrugerombudsmanden i en meddelelse.

Mere end 60 klager

Forbrugerombudsmanden har modtaget mere end 60 klager fra personer og virksomheder, som har fået tilsendt uønskede reklamer via e-mail og telefax fra vinfirmaet Philipson Wine.

- Philipson Wine har tilkendegivet, at der var tale om en fejl, hvilket dog efter Forbrugerombudsmandens opfattelse ikke fritager for ansvar, hedder i meddelelsen.

Midt Data er blevet anmeldt til politiet for udsendelse af e-mails med invitationer til en computermesse, hvor der blev demonstreret og solgt produkter fra forskellige it-leverandører.

Her modtog Forbrugerombudsmanden knapt 20 klager over e-mailen, og Midt Data har oplyst at invitationen er sendt til omkring 5.000 modtagere uden samtykke.

Efter markedsføringslovens § 6a er det forbudt at sende uanmodede henvendelser til bestemte aftagere ved brug af telefax, e-mail eller anden form for elektronisk post.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere