Content Management Software for udviklere

Alle snakker om Content Management Software, men præcist hvad begrebet dækker, er det svært at sige noget entydigt om. For udvikleren handler det om at finde ud af, hvilke løsninger der er at vælge i mellem.

Hvad er CMS

Den simple definition på Content Management Systems (CMS) er applikationer, der kan sætte mennesker, der ikke har forkundskaber i HTML eller webpublicering, i stand til at udgive og vedligeholde et website. Det kan enten være et intranet eller det website, der er virksomhedens ansigt udadtil.

Hvad er CMS?
Nogle gange ser man CMS-systemer opdelt i Content Management Application (CMA) og Content Delivery Application (CDA). CMA'en sætter mennesker, som ikke har kundskaber om HTML, design eller webmaster-funktioner, i stand til at håndtere websitets information. Det vil sige oprettelse og redigering af indhold på websitet. CDA-delen af systemet sørger for at skabe HTML-sider af det indhold, som er lagt ind i systemet.

CMS-systemer kan indeholde mange forskellige funktioner, men de fleste inkluderer web-baseret publicering, formatstyring, revisionsstyring, indeksering og søgning.

Med formatstyring kan dokumenter transformeres til HTML, PDF og andre formater for eksempel til mobile enheder. Ved hjælp af skabeloner, der er udformet af professionelle designere, kan brugerne af systemet benytte en på forhånd fastlagt formatering af indhold, som passer til firmaets profil.

Derudover bør et CMS-system også kunne håndtere brugerstyring, da brugerne af systemet oftest har mange forskellige roller.

Valg af løsninger

Der er i og for sig ingen af de problemer, som et CMS-system løser, som ikke kan løses af en in-house webafdeling, og sådan har det da også foregået i praksis i mange større organisationer indtil nu. Men et CMS-system giver et nemmere og mere effektivt arbejdsflow.

Udover blot at være webpubliceringssystem, kan CMS også dække områder som knowledge management og integration med virksomhedens CRM- og ERP-systemer.

Valg af løsning
Der er mange forhold som påvirker, hvad virksomheden skal vælge. I en række artikler i en nylig udgave af Computerworld er mange af disse forhold gennemgået. Artiklerne citerer analyseinstituttet Forrester Research for en undersøgelse, der viser, at de mest købte standardsystemer blandt de adspurgte firmaer var Interwovem, Vignette og BroadVision. Tre fjerdedele af de adspurgte firmaer brugte et af disse produkter.

Derudover findes der et stort antal firmaer, der leverer produkter heriblandt adskillige danske. Netmagasinet Estrategi har i en artikel gennemgået en række danske løsninger.

Byg selv eller...

Byg selv eller køb færdigløsning
Forrester Research tilråder, at man benytter et standardprodukt som udgangspunkt, men advarer samtidig om, at mange af standardprodukterne endnu er umodne. Derfor bør man beregne en del udviklingsarbejde til at integrere CMS-systemet med virksomhedens øvrige styringssystemer. Blandt de kompetencer firmaet bør have i forbindelse med implementering og tilretning af CMS-systemer, nævner Forrester Research XML og Java. Den entydige trend blandt virsomhedssystemer af enhver type, er at skabe grænseflader ved hjælp af XML, SOAP og/eller Java, da disse teknologier alle er system- og platformsneutrale.

Hvis ens behov er så specialiserede, at man er tvunget til at bygge selv, så kan open source produkter måske være et skridt på vejen. I en efterfølgende artikel kigger vi på Zope, som er en applikationsserver med CMS-funktioner, og det finsk-udviklede PHP-bibliotek Midgaard, som indeholder en stor mængde funktionalitet til understøttelse af CMS.

Annonceindlæg fra Salesforce

Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job