Bæredygtige OL-medaljer er lavet af mobiltelefoner

Årets OL-medaljer er både en konkurrence-præmie og en opfordring til at genanvende mobiltelefoner, for årets medaljer er lavet udelukkende af genbrugsmateriale fra gammelt elektronik fra den japanske befolkning.

Artikel top billede

Billedet er fra International Olympic Committee, medaljerne på billedet er fra 2010. Fotograf: Mine Kasapoglu

Danske Jesper Hansen, der onsdag vandt sølv i skeetskydning og Frederic Vystavel og Joachim Sutton der vandt bronze i roning går i disse dage rundt med de prestigefyldte runde skiver om halsen - OL-medaljerne - som samtidig er millioner af japaneres gamle elektronik.

Den Olympiske Organisationskomité har nemlig siden 1. april 2017 indsamlet mere end seks millioner gamle mobiltelefoner samt andet elektronisk udstyr. Det skriver DR.

Det har de gjort for at bruge materialerne fra udstyret til at lave sportseventets OL-medaljer så bæredygtigt som muligt.

De mange elektroniske dele er kommet ind fra 90 procent af Japans byer hvorfra der er udvundet 32 kilogramm guld, 3.500 kilogram sølv og 2.200 kilogram kobber.

Og miljøprojektet er noget der batter, fortæller ekspert, Henrik Wenzelo fra Syddansk Universitet, til DR. For smartphones og andet elektronisk udstyr at propfulde af råstoffer. Så indsamlingen af de mange telefoner og elektroniske dele er i sig selv en succes.

Dertil kommer, at det er lykkedes at skille de forskellige dele og bruge det i genanvendelse.

"80 procent af miljøbelastningen fra mobiltelefoner kommer fra fremstillingsprocessen. Derfor betyder det rigtig meget, at materialerne kan blive genvundet," forklarer Wenzel.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job