Arrangement: Stjernekig og astronomiske samtaler

Sorte huller, mulighed for liv på andre planeter, eller hvad med noget rummusik fra Måneskinssonaten til David Bowie? Observatoriet på toppen af Rundetårn byder indenfor.

Artikel top billede

Europas ældste observatorium ligger på toppen af Rundetårn, og nu er der endelig igen mulighed for at komme op og kigge på himmelrummet. Den første onsdag i måneden tilmed med spændende foredragsholdere og musik.

Observatoriet på toppen af Rundetårn stod færdigt i 1642. Det første af sin slags. Det var byggeglade kong Christian IV, der besluttede at danske astronomer skulle have et tårn, hvorfra de kunne studere stjernerne.

Med sin højde på 34,8 meter var det et bygningsværk, der vakte opsigt over alt i Europa.

Efterfølgende er Observatoriet løbende blevet renoveret og opgraderet. Det er derfor, det stadig er operationelt og endda en rigtig publikumsmagnet.

Den nuværende stjernekikkert stammer fra 1929 og giver en forstørrelse på mellem 80 og 450 gange. Så man kan komme tæt på den imponerende stjernevrimmel over vores hoveder.

På grund af pandemien har Observatoriet været lukket, men nu er man igen klar til at modtage gæster, der er friske på at tage den 209 m lange tur ad Sneglegangen til toppen.

Man kan komme på besøg hver tirsdag og onsdag kl. 18-21. Men hver den første onsdag i måneden – begyndende 6. oktober 2021, hvor Albert Sneppen fortæller om sorte huller – inviterer Observatoriet indenfor under overskriften ”Stjernekig og astronomiske samtaler”.

Albert Sneppen er blot 22 år, men er blevet udråbt til at være en ny – nåja – stjerne indenfor astrofysikken. Han har allerede fået udgivet sin første videnskabelige artikel i Astrophysical Journal, hvor han præsenterer en helt ny forståelse af netop sorte huller

3. november kommer videnskabshistoriker og professor emeritus ved Niels Bohr Instituttet Helge Kragh og fortæller om den danske 1600-tals astronom Jørgen From, og 5. januar 2022 er det mulighederne for liv på andre planter, der bliver taget fat på.

Der er kort sagt lagt i kakkelovnen til et efterår og en vinter med en masse oplevelser og viden om galakserne langt, langt væk.

Se hele programmet her

Sted: Observatoriet på toppen af Rundetårn, Købmagergade 52 A, 1150 København K.

Tid: Hver den første onsdag i måneden kl. 19. Første gang 6. oktober 2021.

Pris: Voksne 40 kr. Børn (5-15 år) 10 kr.

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S