Arrangement: Stjernekig og astronomiske samtaler

Sorte huller, mulighed for liv på andre planeter, eller hvad med noget rummusik fra Måneskinssonaten til David Bowie? Observatoriet på toppen af Rundetårn byder indenfor.

Artikel top billede

Europas ældste observatorium ligger på toppen af Rundetårn, og nu er der endelig igen mulighed for at komme op og kigge på himmelrummet. Den første onsdag i måneden tilmed med spændende foredragsholdere og musik.

Observatoriet på toppen af Rundetårn stod færdigt i 1642. Det første af sin slags. Det var byggeglade kong Christian IV, der besluttede at danske astronomer skulle have et tårn, hvorfra de kunne studere stjernerne.

Med sin højde på 34,8 meter var det et bygningsværk, der vakte opsigt over alt i Europa.

Efterfølgende er Observatoriet løbende blevet renoveret og opgraderet. Det er derfor, det stadig er operationelt og endda en rigtig publikumsmagnet.

Den nuværende stjernekikkert stammer fra 1929 og giver en forstørrelse på mellem 80 og 450 gange. Så man kan komme tæt på den imponerende stjernevrimmel over vores hoveder.

På grund af pandemien har Observatoriet været lukket, men nu er man igen klar til at modtage gæster, der er friske på at tage den 209 m lange tur ad Sneglegangen til toppen.

Man kan komme på besøg hver tirsdag og onsdag kl. 18-21. Men hver den første onsdag i måneden – begyndende 6. oktober 2021, hvor Albert Sneppen fortæller om sorte huller – inviterer Observatoriet indenfor under overskriften ”Stjernekig og astronomiske samtaler”.

Albert Sneppen er blot 22 år, men er blevet udråbt til at være en ny – nåja – stjerne indenfor astrofysikken. Han har allerede fået udgivet sin første videnskabelige artikel i Astrophysical Journal, hvor han præsenterer en helt ny forståelse af netop sorte huller

3. november kommer videnskabshistoriker og professor emeritus ved Niels Bohr Instituttet Helge Kragh og fortæller om den danske 1600-tals astronom Jørgen From, og 5. januar 2022 er det mulighederne for liv på andre planter, der bliver taget fat på.

Der er kort sagt lagt i kakkelovnen til et efterår og en vinter med en masse oplevelser og viden om galakserne langt, langt væk.

Se hele programmet her

Sted: Observatoriet på toppen af Rundetårn, Købmagergade 52 A, 1150 København K.

Tid: Hver den første onsdag i måneden kl. 19. Første gang 6. oktober 2021.

Pris: Voksne 40 kr. Børn (5-15 år) 10 kr.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos