Arrangement: Stjernekig og astronomiske samtaler

Sorte huller, mulighed for liv på andre planeter, eller hvad med noget rummusik fra Måneskinssonaten til David Bowie? Observatoriet på toppen af Rundetårn byder indenfor.

Artikel top billede

Europas ældste observatorium ligger på toppen af Rundetårn, og nu er der endelig igen mulighed for at komme op og kigge på himmelrummet. Den første onsdag i måneden tilmed med spændende foredragsholdere og musik.

Observatoriet på toppen af Rundetårn stod færdigt i 1642. Det første af sin slags. Det var byggeglade kong Christian IV, der besluttede at danske astronomer skulle have et tårn, hvorfra de kunne studere stjernerne.

Med sin højde på 34,8 meter var det et bygningsværk, der vakte opsigt over alt i Europa.

Efterfølgende er Observatoriet løbende blevet renoveret og opgraderet. Det er derfor, det stadig er operationelt og endda en rigtig publikumsmagnet.

Den nuværende stjernekikkert stammer fra 1929 og giver en forstørrelse på mellem 80 og 450 gange. Så man kan komme tæt på den imponerende stjernevrimmel over vores hoveder.

På grund af pandemien har Observatoriet været lukket, men nu er man igen klar til at modtage gæster, der er friske på at tage den 209 m lange tur ad Sneglegangen til toppen.

Man kan komme på besøg hver tirsdag og onsdag kl. 18-21. Men hver den første onsdag i måneden – begyndende 6. oktober 2021, hvor Albert Sneppen fortæller om sorte huller – inviterer Observatoriet indenfor under overskriften ”Stjernekig og astronomiske samtaler”.

Albert Sneppen er blot 22 år, men er blevet udråbt til at være en ny – nåja – stjerne indenfor astrofysikken. Han har allerede fået udgivet sin første videnskabelige artikel i Astrophysical Journal, hvor han præsenterer en helt ny forståelse af netop sorte huller

3. november kommer videnskabshistoriker og professor emeritus ved Niels Bohr Instituttet Helge Kragh og fortæller om den danske 1600-tals astronom Jørgen From, og 5. januar 2022 er det mulighederne for liv på andre planter, der bliver taget fat på.

Der er kort sagt lagt i kakkelovnen til et efterår og en vinter med en masse oplevelser og viden om galakserne langt, langt væk.

Se hele programmet her

Sted: Observatoriet på toppen af Rundetårn, Købmagergade 52 A, 1150 København K.

Tid: Hver den første onsdag i måneden kl. 19. Første gang 6. oktober 2021.

Pris: Voksne 40 kr. Børn (5-15 år) 10 kr.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS