Her er de bedste råd til Danmarks it-sikkerhedsansvarlige fra landets bedste CISO, Morten Dichmann Hansen

Interview: "Det er en fed anerkendelse at få både for mig personligt og for min afdeling, men også for lufthavnen og alle de folk, der har været involveret i det herude," siger Danmarks bedste CISO, Morten Dichmann Hansen, dagen efter, at han blev kåret til Årets CISO.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen (Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om kåringen af Morten Dichmann Hansen som Årets CISO 2021.
  • Se hans gode råd til andre it-sikkerhedsansvarlige.
883
4:30 min
Det var en glad Morten Dichmann Hansen, der stod på scenen i Børsens lokaler, og modtog prisen som Årets CISO 2021 i aftes 5. oktober.

Her vandt han prisen som Årets CISO 2021 i tæt opløb med de to øvrige nominerede, Trygs Tom Engly og Forsvarsministeriets Claus Wiid Jakobsen.

Til overrækkelsen beskrev han en "mange år lange rejse", som han selv lige efter bemærkede dog havde varet fire år - "men det føles som mange år," grinede han.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S