Spring foran i køen: Sådan får du adgang til MitID før tid

Det er allerede nu muligt at få adgang til MitID, selvom du ikke har modtaget en invitation. Læs her hvordan du gør.

Artikel top billede

I dag har Digitaliseringsstyrelsen lanceret MitID, og i første omgang får 200.000 danskere adgang til den nye tjeneste.

Den officielle anbefaling lyder, at vi andre må vente tålmodigt indtil, at vi får en invitation fra vores bank.

Men det er dog allerede nu muligt at få adgang før tid, hvis du ønsker det.

I den forbindelse skal det dog oplyses, at Digitaliseringsstyrelsen anbefaler, at du venter indtil, at du har modtaget en invitation fra din bank.

”Vi anbefaler, at man venter til det er ens tur og man får besked gennem sin netbank, men i praksis er det åbent," sagde Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, tidligere i dag til Computerworld.

Derudover skal det også understreges, at du endnu ikke skal smide dit nøglekort ud eller slette din NemID-app. Det skyldes, at MitID indfases gradvis, og derfor er der fortsat mange steder, hvor du skal anvende det gamle NemID.

Men ønsker du alligevel at få adgang til MitID kræver det blot, at du gør følgende:

Sådan gør du

I første omgang skal du downloade MitID-appen, der kan hentes i Apples App Store og Google Play.

Men appen kan ikke bruges til meget, hvis du ikke har et login.

Du kan dog allerede nu få et login, hvis du aktivt vælger at besøge MitID.dk, og vælge ”Få MitID”.

Kan du ikke kan finde funktionen på siden, kan du også blot klikke på dette direkte link.

Som det fremgår af siden, skal du forberede dig på, at processen tager nogle minutter at fuldføre.

Derudover kræves det, at du enten har din NemID-nøgleapp eller dit nøglekort ved hånden samt har adgang til mail og sms.

Har du det, så trykker du blot på den blå knap med teksten ”få MitID med NemID”, og herefter logger du ind med NemID.

Du vil nu blive bedt om at oplyse henholdsvis dit mobilnummer og efterfølgende også din e-mail-adresse, som der vil blive sendt bekræftelseskoder til.

Herefter skal du vælge dit personlige brugerID, og afslutningsvis skal du i MitID-appen vælge en midlertidig pinkode.

Mindre intuitiv ved login

Der er endnu ikke så mange steder, der tilbyder login med MitID, men en af de ting, som du skal være opmærksom på, når du går i gang med at anvende appen, er at du ikke som med NemID modtager en notifikation, når du skal logge ind.

I stedet skal du selv åbne appen og godkende, når du skal logge ind.

Digitaliseringsstyrelsen oplyser, at det sker for at styrke sikkerheden, men det betyder samtidig, at brugeroplevelsen bliver væsentligt mindre intuitiv.

”Man kommer også til aktivt at skulle starte sin MitID-app. I dag når man logger på får man en notifikation fra appen. Det betyder, at man skal træffe et aktivt valg om at åbne appen, inden man kan aktivere den. Det er også et nyt sikkerhedselement i appen," forklarede Adam Lebech, for nylig til Computerworld

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS