Spring foran i køen: Sådan får du adgang til MitID før tid

Det er allerede nu muligt at få adgang til MitID, selvom du ikke har modtaget en invitation. Læs her hvordan du gør.

Artikel top billede

I dag har Digitaliseringsstyrelsen lanceret MitID, og i første omgang får 200.000 danskere adgang til den nye tjeneste.

Den officielle anbefaling lyder, at vi andre må vente tålmodigt indtil, at vi får en invitation fra vores bank.

Men det er dog allerede nu muligt at få adgang før tid, hvis du ønsker det.

I den forbindelse skal det dog oplyses, at Digitaliseringsstyrelsen anbefaler, at du venter indtil, at du har modtaget en invitation fra din bank.

”Vi anbefaler, at man venter til det er ens tur og man får besked gennem sin netbank, men i praksis er det åbent," sagde Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, tidligere i dag til Computerworld.

Derudover skal det også understreges, at du endnu ikke skal smide dit nøglekort ud eller slette din NemID-app. Det skyldes, at MitID indfases gradvis, og derfor er der fortsat mange steder, hvor du skal anvende det gamle NemID.

Men ønsker du alligevel at få adgang til MitID kræver det blot, at du gør følgende:

Sådan gør du

I første omgang skal du downloade MitID-appen, der kan hentes i Apples App Store og Google Play.

Men appen kan ikke bruges til meget, hvis du ikke har et login.

Du kan dog allerede nu få et login, hvis du aktivt vælger at besøge MitID.dk, og vælge ”Få MitID”.

Kan du ikke kan finde funktionen på siden, kan du også blot klikke på dette direkte link.

Som det fremgår af siden, skal du forberede dig på, at processen tager nogle minutter at fuldføre.

Derudover kræves det, at du enten har din NemID-nøgleapp eller dit nøglekort ved hånden samt har adgang til mail og sms.

Har du det, så trykker du blot på den blå knap med teksten ”få MitID med NemID”, og herefter logger du ind med NemID.

Du vil nu blive bedt om at oplyse henholdsvis dit mobilnummer og efterfølgende også din e-mail-adresse, som der vil blive sendt bekræftelseskoder til.

Herefter skal du vælge dit personlige brugerID, og afslutningsvis skal du i MitID-appen vælge en midlertidig pinkode.

Mindre intuitiv ved login

Der er endnu ikke så mange steder, der tilbyder login med MitID, men en af de ting, som du skal være opmærksom på, når du går i gang med at anvende appen, er at du ikke som med NemID modtager en notifikation, når du skal logge ind.

I stedet skal du selv åbne appen og godkende, når du skal logge ind.

Digitaliseringsstyrelsen oplyser, at det sker for at styrke sikkerheden, men det betyder samtidig, at brugeroplevelsen bliver væsentligt mindre intuitiv.

”Man kommer også til aktivt at skulle starte sin MitID-app. I dag når man logger på får man en notifikation fra appen. Det betyder, at man skal træffe et aktivt valg om at åbne appen, inden man kan aktivere den. Det er også et nyt sikkerhedselement i appen," forklarede Adam Lebech, for nylig til Computerworld

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S