Spring foran i køen: Sådan får du adgang til MitID før tid

Det er allerede nu muligt at få adgang til MitID, selvom du ikke har modtaget en invitation. Læs her hvordan du gør.

Artikel top billede

I dag har Digitaliseringsstyrelsen lanceret MitID, og i første omgang får 200.000 danskere adgang til den nye tjeneste.

Den officielle anbefaling lyder, at vi andre må vente tålmodigt indtil, at vi får en invitation fra vores bank.

Men det er dog allerede nu muligt at få adgang før tid, hvis du ønsker det.

I den forbindelse skal det dog oplyses, at Digitaliseringsstyrelsen anbefaler, at du venter indtil, at du har modtaget en invitation fra din bank.

”Vi anbefaler, at man venter til det er ens tur og man får besked gennem sin netbank, men i praksis er det åbent," sagde Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, tidligere i dag til Computerworld.

Derudover skal det også understreges, at du endnu ikke skal smide dit nøglekort ud eller slette din NemID-app. Det skyldes, at MitID indfases gradvis, og derfor er der fortsat mange steder, hvor du skal anvende det gamle NemID.

Men ønsker du alligevel at få adgang til MitID kræver det blot, at du gør følgende:

Sådan gør du

I første omgang skal du downloade MitID-appen, der kan hentes i Apples App Store og Google Play.

Men appen kan ikke bruges til meget, hvis du ikke har et login.

Du kan dog allerede nu få et login, hvis du aktivt vælger at besøge MitID.dk, og vælge ”Få MitID”.

Kan du ikke kan finde funktionen på siden, kan du også blot klikke på dette direkte link.

Som det fremgår af siden, skal du forberede dig på, at processen tager nogle minutter at fuldføre.

Derudover kræves det, at du enten har din NemID-nøgleapp eller dit nøglekort ved hånden samt har adgang til mail og sms.

Har du det, så trykker du blot på den blå knap med teksten ”få MitID med NemID”, og herefter logger du ind med NemID.

Du vil nu blive bedt om at oplyse henholdsvis dit mobilnummer og efterfølgende også din e-mail-adresse, som der vil blive sendt bekræftelseskoder til.

Herefter skal du vælge dit personlige brugerID, og afslutningsvis skal du i MitID-appen vælge en midlertidig pinkode.

Mindre intuitiv ved login

Der er endnu ikke så mange steder, der tilbyder login med MitID, men en af de ting, som du skal være opmærksom på, når du går i gang med at anvende appen, er at du ikke som med NemID modtager en notifikation, når du skal logge ind.

I stedet skal du selv åbne appen og godkende, når du skal logge ind.

Digitaliseringsstyrelsen oplyser, at det sker for at styrke sikkerheden, men det betyder samtidig, at brugeroplevelsen bliver væsentligt mindre intuitiv.

”Man kommer også til aktivt at skulle starte sin MitID-app. I dag når man logger på får man en notifikation fra appen. Det betyder, at man skal træffe et aktivt valg om at åbne appen, inden man kan aktivere den. Det er også et nyt sikkerhedselement i appen," forklarede Adam Lebech, for nylig til Computerworld

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job