Digitalisering rusker op i identiteten hos selv de største klenodier

Klumme: Er Mærsk en teknologivirksomhed, der flytter containere? Eller er Mærsk et rederi, som opruster digitalt? Diskussionen lever. Det fortæller lidt om, hvor store kræfter, der er i spil. Måske skal velfærdssamfundet også en tur i vridemaskinen?

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Midt i december blev en Mærsk-medarbejder citeret for, at Mærsk er en teknologivirksomhed, som også flytter containere.

Og en Mærsk-kaptajn (med en medarbejderplads i bestyrelsen) replicerede på LinkedIn, at Mærsk IKKE er en teknologivirksomhed, som tilfældigvis driver lidt skibsfart.

Financial Times bragte en kommentar om, at diskussionen løftede gardinet til de interne diskussioner, som nødvendigvis må følge med, når man transformerer fra container-shipping til end-to-end-logistik.

Begge har ret

Efter min mening har begge parter ret. Hverken teknologien eller skibene kan stå alene.

I dagens marked er både den digitale formidling og den fysiske kapabilitet en forudsætning.

Men for alle os andre er sådan en diskussion interessant, fordi den fortæller noget om, hvor store forandringer den digitale transformation fører med sig.

Det er ikke noget tilfælde, at vi konstaterer, at kultur æder strategi til morgenmad, og at vellykket digital forretningsudvikling kræver topledelsens absolutte tilstedeværelse.

Hvad er kerneforretningen?

Set gennem ledelsesbriller handler det her om, hvad kerneforretningen egentlig er.

Selv i en så stolt, traditionsbundet og succesfuld virksomhed som Mærsk kan diskussionen blive vakt.

Klogere mennesker end undertegnede har opstillet de 10 vigtigste temaer for, hvad god topledelse er.

Her er chefredaktør på dagbladet Børsen Niels Lundes bud efter at have interviewet 100 topledere:

  1. Kundefokus, kundefokus og kundefokus.
  2. Forstå kerneforretningen.
  3. Tænk internationalt.
  4. Pas på troværdigheden.
  5. Husk at eksekvere.
  6. Sæt det rigtige hold.
  7. Gør det enkelt.
  8. Tiden kræver åbenhed.
  9. Vær tæt på driften.
  10. Differentiering sikrer fremtiden.

Flertallet af disse er meget klart aktiveret i forhold til den aktuelle transformation af Mærsk.

Husk lige på, at samme Mærsk frasolgte Mærsk Data lidt tidligere i indeværende århundrede ud fra en tro på at være ”færdig med at udvikle it-systemer”.

Nu er roret slået hårdt og resolut ind på en anden kurs for at komme tættere på kunderne, og Mærsk har hyret it-profiler i tusindvis.

Griber statsministeren stafetten?

Og skal vi løfte blikket til kongeriget Danmark, så har diskussionen også en tråd ud til velfærdssamfundet: Vi taler om så store og fundamentale forandringer, at statsministeren nødvendigvis må bære faklen.

Det bliver meget spændende, hvordan regeringen håndterer den stafet, som den fik i slutningen af 2021 af formanden for sit eget nedsatte digitaliseringspartnerskab.

Hvem var det? Det var såmænd Mærsks bestyrelsesformand!

PS: Hvis du er nysgerrig på de 10 temaer, kan du læse mere om anbefalingerne i Niels Lundes bog ”100 Topledere – Guide til Dansk Erhvervsliv”, som efterhånden har 10 år på bagen.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,