Jeg savner min nigerianske prins og hans 100 millioner dollar

På en bankkonto et sted i verden står der 100 millioner dollar og venter på den rigtige ejermand. Har du tid til at hjælpe?

Artikel top billede

På en bankkonto et sted i verden står der 100 millioner dollar og venter på den rigtige ejermand. Ejermanden er en nigeriansk prins. Og han er for travlt optaget til at bekymre sig om den slags småbeløb.

Men hvis du lige hjælper med papirarbejdet, så kan du beholde 10 procent af pengene.

Penge, som du nok snart får brug for til at finansiere dit kommende bryllup med den kønne unge russiske enke, som i ensom desperation har fundet netop din mailadresse på nettet.

I det mindste kan du ringe til hende, så snart din iPhone til en krone ankommer.

Altså den, som som du vandt som besøgende nummer 1.000.000 på en hjemmeside, som du besøgte, da du skulle have de nyeste tips til den stensikre krypto-investering, som Mads Mikkelsen lige har anbefalet på Ekstrabladet.ru.

Kryptovalutaer er godt nok noget usikkert noget.

Men hvis Mads anbefaler det, så er den nok god nok. Og det er supernemt at lave forretning med folkene bag. Alt du skal gøre er at tage et billede af dit NemID-kort.

Det er faktisk lige så nemt som at få leveret de der blå piller per postordre, når nu lægen er sådan en tørvetriller, der insisterer på recepter og undersøgelser. Det er til at grine af.

Især fordi der er folk, som hopper på alt muligt. Så mange at politiet har en pukkel på mere end 40.000 anmeldelser.

Godt man ikke er en af dem.

Men at man i stedet har sit på det tørre.

Der hvor alt er patchet. Backuppen opdateret. Processerne ved ransomware-angreb fuldstændigt beskrevet. Admin-adgangen lukket. To-faktor-godkendelse installeret over det hele. '

Tjek, tjek og tjek.

Og at der ikke er et eneste sårbart modul langt, langt nede i systemet, hvor kun underleverandører færdes.

Og det er kun meget nødigt. Helt, helt dernede hvor Log4j-modulet, som du ikke vidste du havde, findes.

Tjek?

Men tak til Log4j for endnu engang at minde os om, at intet system er fuldstændigt sikkert. At mild paranoia er en sund ting - når man nu engang bliver forfulgt af uheld.

Og at håb ikke er en strategi. Heller ikke inden for cybersikkerhed.

Nogle gange savner jeg faktisk min nigerianske prins og den enklere verden, som han repræsenterede.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S