Det norske Stortinget står over for millionbøde efter kæmpe datalæk: Havde pivringe sikkerhed

Det norske folketing, Stortinget, står over for en bøde i million-klassen efter kæmpe datalæk i 2020. Grund: Stortinget it-sikkerhed var pivringe.

Artikel top billede

(Foto: Stortinget, Norge)

Det norske datatilsyn er vej med en bøde på to millioner kroner til det norske Stortinget, der svarer til det danske Folketinget.

Bøden kommer som straf for, at Stortingets administration i 2020 blev ramt af et omfattende hackerangreb.

Årsagen var ikke mindst, at Stortingets administration ikke havde indført tilstrækkelig it-sikkerhed.

“Vi varsler et overtrædelsesgebyr på to millioner kroner [norske kroner, red] til Stortingets administration for ikke at have indført egnede tekniske og organisatoriske tiltag til at opnå det nødvendige sikkerheds-niveau,” meddeler det norske datatilsyn.

Datatilsynet peger blandt andet på, at Stortinget ikke havde indført to-faktor autentificering eller lignende.

Hackerne fik blandt andet adgang til en lang stribe mail-konto for både politikere og administrative medarbejdere.

Hackerne nåede at downloade en del data - herunder persondata - fra mail-kontoerne.

Ifølge det norske datatilsyn omfattede de sundhedsoplysninger, bankoplysninger og meget andet, som kan anvendes til både afpresning og til at misbruge deres identiteter.

“Datatilsynet mener, at chanchen for et vellykket angreb ville have været meget mindre, hvis to faktor autentificering var blevet indført på et tidligere tidspunkt,” meddeler det norske datatilsyn.

Stortinget administration har nu tre uger til at komme med sit syn på sagen, hvorefter en endelig beslutning om sanktions-størrelse vil blive truffet.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S