Det norske Stortinget står over for millionbøde efter kæmpe datalæk: Havde pivringe sikkerhed

Det norske folketing, Stortinget, står over for en bøde i million-klassen efter kæmpe datalæk i 2020. Grund: Stortinget it-sikkerhed var pivringe.

Artikel top billede

(Foto: Stortinget, Norge)

Det norske datatilsyn er vej med en bøde på to millioner kroner til det norske Stortinget, der svarer til det danske Folketinget.

Bøden kommer som straf for, at Stortingets administration i 2020 blev ramt af et omfattende hackerangreb.

Årsagen var ikke mindst, at Stortingets administration ikke havde indført tilstrækkelig it-sikkerhed.

“Vi varsler et overtrædelsesgebyr på to millioner kroner [norske kroner, red] til Stortingets administration for ikke at have indført egnede tekniske og organisatoriske tiltag til at opnå det nødvendige sikkerheds-niveau,” meddeler det norske datatilsyn.

Datatilsynet peger blandt andet på, at Stortinget ikke havde indført to-faktor autentificering eller lignende.

Hackerne fik blandt andet adgang til en lang stribe mail-konto for både politikere og administrative medarbejdere.

Hackerne nåede at downloade en del data - herunder persondata - fra mail-kontoerne.

Ifølge det norske datatilsyn omfattede de sundhedsoplysninger, bankoplysninger og meget andet, som kan anvendes til både afpresning og til at misbruge deres identiteter.

“Datatilsynet mener, at chanchen for et vellykket angreb ville have været meget mindre, hvis to faktor autentificering var blevet indført på et tidligere tidspunkt,” meddeler det norske datatilsyn.

Stortinget administration har nu tre uger til at komme med sit syn på sagen, hvorefter en endelig beslutning om sanktions-størrelse vil blive truffet.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S