Artikel top billede

Kaspersky vil ikke tale om risikoen for internationale sanktioner: "Lige nu tager vi en ting ad gangen"

Kaspersky ser sig selv som et internationalt selskab og ikke et russisk selskab, selvom selskabet er stiftet af russiske Eugene Kaspersky samt har sit hovedkvarter og hovedparten af sine ansatte i Moskva.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Kasperskys reaktion på muligheden for som russisk leverandør at blive ramt af sanktioner.
339
1:45 min
It-sikkerhedsgiganten Kaspersky vil ikke kommentere på, hvilken betydning mulige vestlige sanktioner mod russiske interesser kan få for selskabet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Disse 20 virksomheder har ifølge den danske it-branche de mest kompetente, problemløsende og servicemindede medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Dansk boligsite får påbud efter alvorligt brud på GDPR for brug af omstridt Facebook-værktøj

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft står over for GDPR-bøde på flere milliarder kroner for LinkedIn-annoncer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft og Apple i intens konkurrence om at have det bedste image blandt de danske it-kunder: Her er de 10 mest populære it-selskaber

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft-huset Venzo sælger forretningsben – 19 ansatte flytter