Danske 3Shape udbetaler løn forud til hundredevis af medarbejdere i Ukraine

Tech-virksomheden 3Shape har forudbetalt en månedsløn for sine 370 medarbejdere i Ukraine. Samtidig tilbydes de ansatte at arbejde fra Polen samt at få dækket ekstraudgifter til bolig.

Artikel top billede

Det danske tech-selskab 3Shape har måtte tage ekstraordinære greb for at sikre sine ukrainske medarbejderes sikkerhed.

Selskabet, der udvikler og sælger 3D-scannere til tandlæger i hele verden, har 370 medarbejdere i Ukraine, og de har nu fået en månedsløn forudbetalt, og samtidig er de blevet tilbudt at arbejde fra Polen og få dækket ekstraudgifter i forhold til bolig, skriver Finans.

"Vi har planlagt hen mod det her gennem en periode og har – også lidt ufrivilligt på grund af pandemien – sørget for at alle medarbejdere kan arbejde fra distancen. Lige nu har vi naturligvis sagt, at den eneste prioritet, de har, er deres og deres familiers sikkerhed," siger Jakob Just-Bomholt, CEO i 3Shape, til Finans.

Selskabet har været til stede i landet gennem 15 år, hvor de ukrainske medarbejdere primært tager sig af kundesupport og udvikling.

Selvom der er udbrudt krig og kampe i flere dele af Ukraine, så fortsætter 3Shapes medarbejdere stadig med at arbejde.

3Shape har dog meddelt overfor medarbejderne, at deres sikkerhed kommer i første række nu, og så må de forretningsmæssige problemstillinger blive varetaget efterfølgende, skriver mediet.

3Shape blev grundlagt i 2000 af Nikolaj Deichmann og Tais Clausen.

De fungerede frem til sommeren 2020 som co-CEO’er, hvor de delte posten som administrerende direktør mellem sig.

I august 2020 trådte de et skridt tilbage og overlod den daglige drift af selskabet til den tidligere Falck-direktør Jakob Just-Bomholt, der fortsat er CEO for 3Shape.

Interlogic tilbyder overflytning til Polen

Det danske outsourcing-selskab Interlogic har omkring 300 it-folk baseret i den vestukrainske by Lviv.

Her har virksomheden ligeledes tilbudt medarbejderne med at flytte til Polen, hvor virksomheden har en afdeling i byen Gdansk tæt på grænsen.

Selvom interessen ikke har været synerligt stor indtil videre, så har virksomheden meddelt, at man vil stå for omkostningerne til overflytningen. Samtidig har Intelogic samlet et hold, der står klar til at modtage folk og hjælpe med arbejdstilladelse, indkvartering og juridisk hjælp.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse