Før håndsorterede Sebastian 1.000 mikroskopiske partikler - nu tager det 13 minutter med machine learning og Python

Sebastian og hans kollegaer plejer at håndsortere 1.000 mikroskopiske partikler og fotografere atomer. Før tog det en nat, nu tager det 13 minutter med machine learning og Python. Se reportagen og billederne fra atom-mikroskopet hos Topsøe i Lyngby.

Artikel top billede

Sebastian Pirel Fredsgaard Jespersen viser atomerne som Topsøes mikroskop har fanget. Det er de lyse prikke på skærmen. (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan bruger Topsøe machine learning og kode til at accelerere industrielle processer
  • Hvordan Topsøe skaber lærende systemer der opdager fejl og skaber bedre udnyttelse af materialerne
  • Se atom-mikroskopet, som har krævet et helt nyt fundament hvor det står
1.662
8:30 min
Da opfinderen, erhvervsmanden og "Århundredets Ingeniør" Dr. Haldor Topsøe i 1940 grundlagde sin virksomhed af samme navn var grøn omstilling, machine learning og Python mere end 80 år ude i fremtiden.

I stedet handlede det efter nogle år om at producere procesteknologien til den kunstgødning, som igennem 1950'erne var en central del af den såkaldt grønne revolution som kunstgødningen og mekanisering af landbruget muliggjorde.

Det var en udvikling, som både løftede millioner af mennesker ud af hungersnød, men som på længere sigt skabte flere af de miljøproblemer, som vi slås med i dag.

På den måde er det passende, at Topsøe, som nu er vokset til en global virksomhed med omkring 2.300 ansatte, satser stort på at være en central - og profitabel - aktør i den grønne omstilling.

Grøn omstilling kræver it-opbakning hvis det skal virke i stor skala
Men, som CIO og CDO Morten Holm Christiansen fortæller, da han viser Computerworld rundt på virksomhedens område i Lyngby nord for København, så kræver den slags grønne projekter en solid gang it-teknologi for at vokse sig store nok til at gøre en forskel.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S