Før håndsorterede Sebastian 1.000 mikroskopiske partikler - nu tager det 13 minutter med machine learning og Python

Sebastian og hans kollegaer plejer at håndsortere 1.000 mikroskopiske partikler og fotografere atomer. Før tog det en nat, nu tager det 13 minutter med machine learning og Python. Se reportagen og billederne fra atom-mikroskopet hos Topsøe i Lyngby.

Artikel top billede

Sebastian Pirel Fredsgaard Jespersen viser atomerne som Topsøes mikroskop har fanget. Det er de lyse prikke på skærmen. (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan bruger Topsøe machine learning og kode til at accelerere industrielle processer
  • Hvordan Topsøe skaber lærende systemer der opdager fejl og skaber bedre udnyttelse af materialerne
  • Se atom-mikroskopet, som har krævet et helt nyt fundament hvor det står
1.662
8:30 min
Da opfinderen, erhvervsmanden og "Århundredets Ingeniør" Dr. Haldor Topsøe i 1940 grundlagde sin virksomhed af samme navn var grøn omstilling, machine learning og Python mere end 80 år ude i fremtiden.

I stedet handlede det efter nogle år om at producere procesteknologien til den kunstgødning, som igennem 1950'erne var en central del af den såkaldt grønne revolution som kunstgødningen og mekanisering af landbruget muliggjorde.

Det var en udvikling, som både løftede millioner af mennesker ud af hungersnød, men som på længere sigt skabte flere af de miljøproblemer, som vi slås med i dag.

På den måde er det passende, at Topsøe, som nu er vokset til en global virksomhed med omkring 2.300 ansatte, satser stort på at være en central - og profitabel - aktør i den grønne omstilling.

Grøn omstilling kræver it-opbakning hvis det skal virke i stor skala
Men, som CIO og CDO Morten Holm Christiansen fortæller, da han viser Computerworld rundt på virksomhedens område i Lyngby nord for København, så kræver den slags grønne projekter en solid gang it-teknologi for at vokse sig store nok til at gøre en forskel.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S