Før håndsorterede Sebastian 1.000 mikroskopiske partikler - nu tager det 13 minutter med machine learning og Python

Sebastian og hans kollegaer plejer at håndsortere 1.000 mikroskopiske partikler og fotografere atomer. Før tog det en nat, nu tager det 13 minutter med machine learning og Python. Se reportagen og billederne fra atom-mikroskopet hos Topsøe i Lyngby.

Artikel top billede

Sebastian Pirel Fredsgaard Jespersen viser atomerne som Topsøes mikroskop har fanget. Det er de lyse prikke på skærmen. (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan bruger Topsøe machine learning og kode til at accelerere industrielle processer
  • Hvordan Topsøe skaber lærende systemer der opdager fejl og skaber bedre udnyttelse af materialerne
  • Se atom-mikroskopet, som har krævet et helt nyt fundament hvor det står
1.662
8:30 min
Da opfinderen, erhvervsmanden og "Århundredets Ingeniør" Dr. Haldor Topsøe i 1940 grundlagde sin virksomhed af samme navn var grøn omstilling, machine learning og Python mere end 80 år ude i fremtiden.

I stedet handlede det efter nogle år om at producere procesteknologien til den kunstgødning, som igennem 1950'erne var en central del af den såkaldt grønne revolution som kunstgødningen og mekanisering af landbruget muliggjorde.

Det var en udvikling, som både løftede millioner af mennesker ud af hungersnød, men som på længere sigt skabte flere af de miljøproblemer, som vi slås med i dag.

På den måde er det passende, at Topsøe, som nu er vokset til en global virksomhed med omkring 2.300 ansatte, satser stort på at være en central - og profitabel - aktør i den grønne omstilling.

Grøn omstilling kræver it-opbakning hvis det skal virke i stor skala
Men, som CIO og CDO Morten Holm Christiansen fortæller, da han viser Computerworld rundt på virksomhedens område i Lyngby nord for København, så kræver den slags grønne projekter en solid gang it-teknologi for at vokse sig store nok til at gøre en forskel.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S