Før håndsorterede Sebastian 1.000 mikroskopiske partikler - nu tager det 13 minutter med machine learning og Python

Sebastian og hans kollegaer plejer at håndsortere 1.000 mikroskopiske partikler og fotografere atomer. Før tog det en nat, nu tager det 13 minutter med machine learning og Python. Se reportagen og billederne fra atom-mikroskopet hos Topsøe i Lyngby.

Artikel top billede

Sebastian Pirel Fredsgaard Jespersen viser atomerne som Topsøes mikroskop har fanget. Det er de lyse prikke på skærmen. (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan bruger Topsøe machine learning og kode til at accelerere industrielle processer
  • Hvordan Topsøe skaber lærende systemer der opdager fejl og skaber bedre udnyttelse af materialerne
  • Se atom-mikroskopet, som har krævet et helt nyt fundament hvor det står
1.662
8:30 min
Da opfinderen, erhvervsmanden og "Århundredets Ingeniør" Dr. Haldor Topsøe i 1940 grundlagde sin virksomhed af samme navn var grøn omstilling, machine learning og Python mere end 80 år ude i fremtiden.

I stedet handlede det efter nogle år om at producere procesteknologien til den kunstgødning, som igennem 1950'erne var en central del af den såkaldt grønne revolution som kunstgødningen og mekanisering af landbruget muliggjorde.

Det var en udvikling, som både løftede millioner af mennesker ud af hungersnød, men som på længere sigt skabte flere af de miljøproblemer, som vi slås med i dag.

På den måde er det passende, at Topsøe, som nu er vokset til en global virksomhed med omkring 2.300 ansatte, satser stort på at være en central - og profitabel - aktør i den grønne omstilling.

Grøn omstilling kræver it-opbakning hvis det skal virke i stor skala
Men, som CIO og CDO Morten Holm Christiansen fortæller, da han viser Computerworld rundt på virksomhedens område i Lyngby nord for København, så kræver den slags grønne projekter en solid gang it-teknologi for at vokse sig store nok til at gøre en forskel.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Region Midtjylland

UI-designer med fokus på designproduktion

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS