AWS, Azure og Google Cloud kan være på vej ud ud af Rusland: ”Det er ikke et spørgsmål om hvorvidt, men hvornår”

Analytikere tror på, at AWS, Azure og Google Clouds dage er talte i Rusland – med alt hvad det indebærer.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

Flere af klodens førende tech-virksomheder, heriblandt Amazon, Microsoft og Google, har sat bremserne i, når det gælder handel i Rusland, på grund af landets verserende aggressionskrig mod Ukraine.

En afgørende del af software-giganternes produktportefølje er dog ikke berørt af sanktioner endnu – men står til snart blive det: Cloud-forretningen.

Det er vurderingen fra førende analytikere, som estimerer, at det blot er et spørgsmål om tid, før Rusland bankes ud af de førende cloud-platforme – et træk der vil sende landets internet- og andre cloud-service baserede tjenester i store vanskeligheder.

”Ikke hvis, men hvornår”

For senior-analytiker hos Wedbush, Dan Ives, lyder vurderingen overfor Geekwire, at tech-giganterne vil trække stikket før eller siden:

”Vi tror på, at det er et spørgsmål om hvornår, og ikke hvorvidt, at Amazon, Microsoft, Google og Oracle begiver sig ned at det spor,” fortæller han til netmediet.

”Med de uhyrligheder vi har været vidne til, har tech-virksomhederne et meget enkelt moralsk valg, og det er at trække stikket til Rusland”.

Forkrøblende effekt

Skulle det komme til at russisk exit for de toneangivende cloud-virksomheder, varsler Dan Ives, at det vil have en forkrøblende effekt på den russiske internet-økonomi.

”At afskære Rusland fra de vestlige internet-kapabiliteter, uanset om det er Office 365 eller Amazon Web Services, vil med al sandsynlighed have en forkrøblende effekt,” forklarer han, og samtidig pointerer samtidigt, at effekten primært vil være på den korte bane.

Af samme grund har den ukrainske vice-premierminister samt minister for digital transformation appelleret Amazon-stifteren Jeff Bezos, til at sætte AWS’ aktiviteter i bero i Rusland.

Amazon har dog hverken datacentre eller kontorer i Rusland.

Flere usikkerheder i spil

Et eventuelt stop for vestlige cloud-tjenester i Rusland vil samtidig have utilsigtede konsekvenser.

Her påpeger chefanalytiker ved Duckbill Group, Corey Quinn, at der indledningsvist kan være svært at skelne mellem russiske og internationale virksomheder.

”Hvad er egentlig en russisk virksomhed”? Spørger hun. ”Er det russisk ejet? Er investorerne russiske? Eller skal vi kigge på IP-adresser?”

Samtidig bidrager en russisk boykot til, at afskære russiske statsborgere fra det vestlige internet, og dermed fra uafhængige nyhedskilder og tjenester, som der blev erfaret efter at ISP-virksomheden Cogent trak stikket til landet, som beskrevet af mediet.

Blot kagekrummer

Når eller hvis teknologi-kæmper beslutter sig for at afvise Rusland fra deres cloud-platforme, vil det ikke være forbundet med de store økonomiske omkostninger for virksomhederne, vurderer Dan Ives.

”For disse tech-virksomheder er Rusland blot nogle kagekrummer på bordet, sammenlignet med den globale kage,” mens investorer vil ’tage imod med kyshånd, hvis Rusland skæres fri’, siger han til Politico.

Da AMD og Intel tidligere på måneden trak sig ud af den russiske it-scene, blev det vurderet, at kun lidt over 0,1 procent af selskabernes omsætning blev sat over styr.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS