Anonymous hacker russisk myndighed: Stjæler 340.000 filer

Hackergruppen, som har erklæret krig mod Rusland, har nu angrebet den russiske mediereguleringsmyndighed for at bekæmpe desinformation.

Artikel top billede

(Foto: Stillness InMotion)

Den kendte hackergruppe Anonymous har begået et angreb på den russiske medieregulerings-myndighed Roskomnadzor, som står for at føre tilsyn med kommunikation, informationsteknologi og massemedier.

Det skriver mediet Securityaffairs.

Myndigheden står generelt for at overvåge, kontrollere og censurere medier i Rusland.

Ifølge hackergruppen står Roskomnadzor for en desinformations-kampagne vedrørende den russiske invasion af Ukraine.

Hackergruppen har ifølge mediet stjålet og frigivet 820 GB data, som vedrører myndighedens igangværende aktiviteter, kampagner og HR-procedurer.

Der er tale om mere end 360.000 filer.

Roskomnadzor er blandt andet den myndighed, som står for at censurere og begrænse adgangen til Facebook, Instagram og andre sociale medier i landet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job