Anonymous hacker russisk myndighed: Stjæler 340.000 filer

Hackergruppen, som har erklæret krig mod Rusland, har nu angrebet den russiske mediereguleringsmyndighed for at bekæmpe desinformation.

Artikel top billede

(Foto: Stillness InMotion)

Den kendte hackergruppe Anonymous har begået et angreb på den russiske medieregulerings-myndighed Roskomnadzor, som står for at føre tilsyn med kommunikation, informationsteknologi og massemedier.

Det skriver mediet Securityaffairs.

Myndigheden står generelt for at overvåge, kontrollere og censurere medier i Rusland.

Ifølge hackergruppen står Roskomnadzor for en desinformations-kampagne vedrørende den russiske invasion af Ukraine.

Hackergruppen har ifølge mediet stjålet og frigivet 820 GB data, som vedrører myndighedens igangværende aktiviteter, kampagner og HR-procedurer.

Der er tale om mere end 360.000 filer.

Roskomnadzor er blandt andet den myndighed, som står for at censurere og begrænse adgangen til Facebook, Instagram og andre sociale medier i landet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S