Anonymous hacker russisk myndighed: Stjæler 340.000 filer

Hackergruppen, som har erklæret krig mod Rusland, har nu angrebet den russiske mediereguleringsmyndighed for at bekæmpe desinformation.

Artikel top billede

(Foto: Stillness InMotion)

Den kendte hackergruppe Anonymous har begået et angreb på den russiske medieregulerings-myndighed Roskomnadzor, som står for at føre tilsyn med kommunikation, informationsteknologi og massemedier.

Det skriver mediet Securityaffairs.

Myndigheden står generelt for at overvåge, kontrollere og censurere medier i Rusland.

Ifølge hackergruppen står Roskomnadzor for en desinformations-kampagne vedrørende den russiske invasion af Ukraine.

Hackergruppen har ifølge mediet stjålet og frigivet 820 GB data, som vedrører myndighedens igangværende aktiviteter, kampagner og HR-procedurer.

Der er tale om mere end 360.000 filer.

Roskomnadzor er blandt andet den myndighed, som står for at censurere og begrænse adgangen til Facebook, Instagram og andre sociale medier i landet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS