Anonymous hacker russisk myndighed: Stjæler 340.000 filer

Hackergruppen, som har erklæret krig mod Rusland, har nu angrebet den russiske mediereguleringsmyndighed for at bekæmpe desinformation.

Artikel top billede

(Foto: Stillness InMotion)

Den kendte hackergruppe Anonymous har begået et angreb på den russiske medieregulerings-myndighed Roskomnadzor, som står for at føre tilsyn med kommunikation, informationsteknologi og massemedier.

Det skriver mediet Securityaffairs.

Myndigheden står generelt for at overvåge, kontrollere og censurere medier i Rusland.

Ifølge hackergruppen står Roskomnadzor for en desinformations-kampagne vedrørende den russiske invasion af Ukraine.

Hackergruppen har ifølge mediet stjålet og frigivet 820 GB data, som vedrører myndighedens igangværende aktiviteter, kampagner og HR-procedurer.

Der er tale om mere end 360.000 filer.

Roskomnadzor er blandt andet den myndighed, som står for at censurere og begrænse adgangen til Facebook, Instagram og andre sociale medier i landet.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job