Computerworld støtter ukrainske medier sammen med andre nordiske techmedier

Lødig journalistik er særdeles vigtig i en krig, som ikke alene føres med krudt og kugler på slagmarken, men også med sandheder og løgne på internettet. Derfor støtter fem nordiske teknologimedier nu sammen Creators Medias fundrasing.

Artikel top billede

(Foto: The Presidential Office of Ukraine)

I det øjeblik russerne rykkede ind i Ukraine, rykkede annoncørerne ud af det ukrainske Creators Media Group, der er en af landets største udgivere af tech medier og står bag medierne Highload, ITC.ua og MC.Today.

Siden har chefredaktør Vera Chernysh kæmpet for at holde mediegruppens i alt 40 journalister på lønningslisten og sikre fortsat udgivelse af medierne - nu med artikler, der har relevans for de ukrainske læsere i en krigstid.

Selv er Vera Chernysh nu i Portugal og herfra holder hun kontakten med journalisterne, der i dag er spredt rundt i Europa - flere af dem er fortsat i Ukraine også i nogle af værst ramte områder, fortæller hun til Teknologiens Mediehus.

Creators Media Groups forretningsgrundlag hviler normalt på annoncer og advertorials, men med krigens indtræden er tæppet fuldstændig trukket væk under medieforretningen. Nu forsøger Vera Chernysh at holde den i gang via fundraising, så journalisterne kan sikres løn - ifølge hende den største udfordring lige nu - og fortsætte deres journalistiske arbejde.

Lødig journalistik er særdeles vigtig i en krig, som ikke alene føres med krudt og kugler på slagmarken, men også med sandheder og løgne på internettet. Og i vor tid har også tech journalister med forståelse for bl.a. moderne våben og cyberkrig en væsentlig rolle.

Derfor er fem nordiske teknologimedier gået sammen for at støtte Creators Medias fundrasing. Fra Danmark: Computerworld og Teknologiens Mediehus. Fra Norge TU og fra Sverige er Ny Teknik med til at støtte økonomisk.

Interesserede kan selv bidrage via dette link

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job