Udenrigsminister Jeppe Kofod: Rusland stod bag massivt cyberangreb på Viasat

Den danske regering giver Rusland skylden for det ødelæggende cyberangreb, der ramte det amerikanske satellitfirmaet Viasat og påvirkede internettet i store dele af Øst- og Centraleuropa.

Artikel top billede

(Foto: © European Union)

Danmark mener, at have beviser for, at det var Rusland, der stod bag et hackerangreb, der ramte øst- og centraleuropæiske kunder hos det amerikanske satellit-internet-firma Viasat.

Angrebet fandt sted 24. februar samtidig med Ruslands invasion af Ukraine, og det får nu den danske regering til at pege på den russiske regeringen som bagmanden.

"Dette angreb viser endnu engang Ruslands totale mangel på respekt for internationale regler og normer. Det viser tydeligt hvorfor der er brug for at styrke det internationale samarbejde for at bekæmpe cybertruslen," siger udenrigsminister Jeppe Kofod (S) i en pressemeddelelse.

Den danske regering oplyser, at man har "troværdig information," der peger på at det var Rusland, der stod bag angrebet i februar.

"Det her er totalt uacceptabelt," fortsætter Jeppe Kofod.

"Danmark har presset på for de hårdest mulige sanktioner mod Rusland siden bvegyndelsen og det fortsætter vi med at gøre."

Angrebet var rettet mod Ukraine og påvirkede brugen af internettet for blandt andet det ukrainske militær.

Men store dele af resten af Europa var også påvirket af angrebet for få måneder siden. Det tyske nyhedsmagasin Speigel har tidligere beskrevet, at angrebet skete via en softwareopdatering, der ødelagde brugernes modemmer.

Det fik den konsekvens at brugerne af Viasat KA-SAT-tjeneste mistede deres internet-adgang.

Den danske regering skriver i pressemeddelesen, at også EU og tætte allierede vurderer, at Rusland stod bag angrebet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS