EU og USA vil indgå i en fælles indsats mod chipmangel – nyt varslingssystem er på vej

Chipkrisen hærger stadig, og nu er EU og USA i gang med en fælles indsats for at komme problemet til livs og undgå, at Europa og USA skal ud i et ræs om ressourcerne.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

Chipkrisen skaber pres på mange sektorer verden rundt. Og USA og EU vil nu indgå en aftale, hvor parterne vil forsøge at undgå et "subsidiekapløb", mens de kæmper for at øge produktionen af ​​knappe semiconductere.

Det skriver Reuters.

"Du vil se os annoncere en transatlantisk tilgang til semiconductor-investeringer, der sigter mod at sikre forsyningssikkerhed," lyder det i en melding fra Det Hvide Hus ifølge mediet.

Selve annonceringen af initiativerne og yderligere detaljer lader dog vente på sig og vil blive meldt ud ved det andet møde med Trade and Technology Council (TTC) mellem EU og USA, som finder sted søndag og mandag i Paris.

TTC annoncerede sidste år, at der ville ske et øget transatlantisk samarbejde for at styrke området inden for semiconductere.

Både USA og EU har intentioner om at tilskynde til chipinvesteringer og at "gøre det på en koordineret måde og ikke blot tilskynde til et subsidiekapløb," lyder det i meldingen.

En ting, der dog bliver nævnt er, at der skal udarbejdes et varslingssystem, som skal lokalisere og adressere forstyrrelser i forsyningskæden til semiconductere.

Derudover vil der i samme ombæring blive annonceret en aftale, som har til formål at bekæmpe desinformation fra russisk side om krigen i Ukraine.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory